Turunç Kabuğu Reçeli Yapılışı

Turunç Kabuğu Reçeli Malzemesi

1250 gr. turunç,

1.5 kg. toz şeker,

3.5 bardak su,

2.5 bardak limon suyu.

Turunç Kabuğu Reçeli Yapılışı

Turunçların kabuklan önce bıçakla kazınır, sonra etli kabuklan da soyulur. Birer parmak genişliğinde dilimler halinde kesilir. Kesilen dilimler, iki ucundan kıvrılarak sarılır. Dilimlerin açılmaması için de iğne ile ipe geçirilir. İpin iki ucu birbirine bağlanır.

İpe dizilmiş turunç kabukları kaynamakta olan suya atılır ve kabuklar hafif yumuşayıncaya kadar haşlanır. Haşlanan su dökülür. Tekrar yeni soğuk su turunç kabuklarının üzerine dökülerek 12 saat bekletilir. Turunçların bırakıldığı suda hiç acılık kalmayıncaya kadar, bu su değiştirme işlemi birkaç defa tekrarlanır.

Suda hiç acılık kalmayınca kabuklar tabağa alınır. Diğer taraftan 3,5 bardak su ile 1,5 kg. toz şekerden şurup yapılır. Şurup biraz kaynayınca içine ipe dizilmiş turunç kabukları atılır. Şurup koyulaşıp, reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatılır. Sonra içine limon suyu ilâve edilip, bir taşım daha kaynattıktan sonra üstünde biriken köpükler alınır. Tencere ocaktan indirilerek soğumaya bırakılır. Reçel soğuduktan sonra ipler çıkartılır ve kavanozlara alınır.

turunc kabugu receli Turunç Kabuğu Reçeli Yapılışı

Turunç Kabuğu Reçeli Yapılışı

BUNLARADA BAKMALISINIZ

İzmir Köftesi
İzmir Köftesi Malzemesi: ...
Çikolatalı Pasta Yapılışı
Hamurun malzemesi 1 ad...
Domates Marmelatı
Marketten almak varken ne...
Özel Soslu Tavuk Sote Tarifi
Malzemeler 250 gr Kuş...

Benzer yazılar

Lütfen Yorum Yapın...

Etiketler: ~ ~
«
»