Zlabia Tatlısı

Posted by
Posted on
Zlabia Tatlısı

Oldukça pratik ve az malzemeli olan tatlı tarifimiz zlabia tatlısı tarifini sizlere sunmaktayız. Az malzeme ile hem misafirlerinizin hem de çocuklarınızın seveceği lezzetli tatlı tarifleri oluşturabilirsiniz.En leziz tatlı tarifleri için suskunperi.com adlı web sitemizi ziyaret ediniz.

Malzemeler:

1 su bardağı un

4 yemek kaşığı mısır nişastası

Bir cimdik tuz

1,5 su bardağı su

Yarım yemek kaşığı kuru maya

Kızartmak için;

  • 2 su bardağı kadar yağ

Şerbeti için;

  • 1,5 su bardağı şeker
  • 1,5 su bardağı su
  • Bir kaç damla limon

Hazırlanışı:

Klasik şerbet tarifimizi hazırlayarak tatlımıza başlamaktayız. Suyumuzu ve şekerimizi ilave ederek su içerisinde çözünmesini sağlayıp kaynayana denk karıştırıyoruz. Ardından ocağımızın altını kapatıp 1 damla limon sıkarak şerbetimizi soğuması için bekletiyoruz.

x

Hamurumuz için gerekli olan malzemelerimizden ilk olarak nişastamızı kabımızın içerisine döküyoruz. Sonrasında suyumuzu ekleyip homojen bir kıvama erişene denk karıştırıyoruz. Ardından azar azar mayamızı, tuzumuzu ve unu da ilave ederek pürüzsüz bir hamur elde ederek hamurumuzu bir kaç dakika kadar bekletip ardından yumurta poşetinin içerisine boşaltıyoruz.

Tavamızın içerisini yağlıyoruz. Bu esnada çok fazla yağlı bir tatlı elde etmemek için tavamıza koyduğumuz yağın miktarını ölçülü ayarlamalıyız. Dilediğimiz şekilde tavamızın içerisine hamurumuzdan boşaltıyoruz.Kızaran hamurumuzun hem altını hem de üzerini kızartarak kızaran hamurumuzu tvamızdan alıp soğuk şerbetimize daldırıp çıkarıyoruz. Şerbetlediğimiz tatlılarımızı servis tabağına dizerek tüm hamurumuza aynı işlemi uyguladıktan sonra servise sunuyoruz. Afiyet olsun.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*