Zeytinyağlı Semizotu Tarifi

Posted by
Posted on
Zeytinyağlı Semizotu Tarifi

Besin deposu olan semizotu bitkisi oldukça lezzetli ve pratik pişmekte olan tariflerden bir tanesidir. Zeytinyağlı semizotu tarifi her bireyin damak tadına hitap eden lezzetli yemek tariflerinden bir tanesidir. En leziz yemek tarifleri için suskunperi.com adlı web sitemizi takip edin.

Malzemeler:

1 demet semizotu
3 kırmızı biber
2 havuç
2 soğan
2 diş sarımsak
2 çorba kaşığı salça
zeytinyağı
tuz

Hazırlanışı:

İlk olarak semiz otlarımızı tertemiz sirkeli su ile yıkayıp ayıklıyoruz. Ardından ince ince doğrayarak kabımızın içine koyup bekletiyoruz. Tavamızın içerisine bir miktar zeytinyağı dökerek ısınmasını bekliyoruz. Tavamız ısındıktan sonra içine ilk olarak havucumuzu ekleyip bir kaç dakika boyunca kavuruyoruz. Sonrasında ise kırmızı biberlerimizi tavamıza ilave edip üzerine küçük küçük doğramış olduğumuz soğan ve sarımsağı boşaltıyoruz.

x

Bir kaç dakika boyunca tavamızın içindeki malzemelerimizi kavurup yumuşamasını sağlıyoruz. Ardından salçamızı da ilave ederek karışımın içinde iyice çözünmesini sağlıyoruz. Aksi takdirde salça topak topak kalacaktır.Sonrasında bir miktar su ilave ederek yemeğimizin pişmesini bekliyoruz. Yemeğimiz yaklaşık 20-25 dakika kadar sürede pişmektedir. Yemeğimiz kaynadıktan sonra altını kısarak kısık ateşte pişiriyoruz. Yemeğimiz suyunu çektiğinde servise hazır. Afiyet olsun.

Not: Yemeklerinize salça katmadan önce dilerseniz bir miktar su ile çözündürüp yemeğinize ilave edin. Bu sayede yemeğinizin içinde topak topak salça kalıntısı oluşmayacaktır.

 

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*