Vitamini Bol Pazı Çorbası Tarifi

Posted by
Posted on
Vitamini Bol Pazı Çorbası Tarifi

Vitamini Bol Pazı Çorbası Tarifi

Vitamini Bol Pazı Çorbası Malzemeleri

  • 1 adet orta boy kabak
  • 1 adet büyük boy patates
  • 1 adet büyük boy soğan
  • 3 adet biber, tercihen acı biber
  • 2 adet büyük boy kırmızı domates
  • 1 bağ pazı
  • ½ kahve fincanı mercimek, bulgur ve pirinç
  • Göz kararı sıvı yağ
  • Kekik, tuz, karabiber, pul biber, nane

Vitamini Bol Pazı Çorbası Hazırlanışı

Vitamini Bol pazı çorbası özellikle mevsimsiz tercih edilebilen çorba çeşididir. Aynı zamanda adından da anlaşılacağı gibi vitaminin bol olmasından dolayı vitamin eksikliği bulunan insanların rahatlıkla içebileceği yararlı bir çorbadır.  Bu çorbayı yapmak için deneyimli olmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken bu eşsiz sebzeleri bir araya getirmek. Bu çorbayla hem damak tadınızı bulabilir hem de sağlığınız için bir şeyler yapabilirsiniz.

x

Vitamini bol pazı çorbası tarifinin başlıca malzemesi adından da anlayacağınız gibi pazıdır. Pazıyı tüm manavlarda ve marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Eğer bahçenizde yetiştiriyorsanız çorbanızın daha lezzetli olacağından emin olabilirsiniz. Öncelikle bir adet orta boy kabağı, bir adet büyük boy patatesi ev bir adet büyük boy soğanı kabuklarını soyup yıkadıktan sonra normal boyutlarda doğrayın. Hemen hemen her yemekte olduğu gibi öncelikle tencereye göz kararı sıvıyağ dökerek soğanlarınızı kavurmaya başlayın. Soğanlarınızın hafifçe pembeleşmeye başladıktan sonra üzerine doğramış olduğunuz patates, kabak ve domatesi ekleyin ve kavurmaya devam edin. Daha sonra bir bağ pazıyı ayıklayıp, yiyebileceğiniz büyüklükte doğrayıp tencerenize ilave edin. Öte taraftan mercimek, pirinç ve bulguru bir arada yıkayıp bir kâsenin içinde bekletin. Kavurduğunuz malzemelerinizin üzerine göz kararı sıcak su ve doğranmış pazıları ekleyerek kaynamaya bırakın. Yıkadığınız bakliyatları ve tuzunu da ilave ettikten sonra sırayla kekik, nane, pul biber ve karabiberi ekleyebilirsiniz. On dakika kadar kaynayan vitamini bol pazı çorbasının en önemli bölümü blender yardımıyla ezilmesi ve malzemelerin birbiriyle özleşmesini sağlamaktır. Çorbanızı ateşten alarak sıcak sıcak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*