Tepsi Kebabı Hatay Usulü Tarifi

Posted by
Posted on
Tepsi Kebabı Hatay Usulü Tarifi

Tepsi Kebabı Hatay Usulü Tarifi

Tepsi Kebabı Hatay Usulü Tarifi Malzemeleri

  • 4 veya 5 adet patlıcan
  • 1 çorba kaşığı salça
  • 1,5-2 su bardağı sıcak su
  • Köftesi için;
  • 400 gram kıyma
  • 1 adet soğan
  • 1 su bardağından biraz eksik ekmek içi
  • Yeteri kadar maydanoz
  • Tuz, karabiber, kimyon, yenibahar(köfte baharatı)

Tepsi Kebabı Hatay Usulü Tarifi Hazırlanışı

Hem lezzetli hem de besin değeri yüksek bir yemek yemek istiyorsanız o zaman bu yemeğin içerisinde hem et hem de sebze yer almalıdır. Eğer bunu sağlayabiliyorsanız hem doyurucu hem de sağlık açısından iyi olan bir yemek elde etmişsiniz demektir. Öncelikle Tepsi Kebabı Hatay Usulü Tarifi oldukça kolay ve uygulanabilir bir tariftir. İçerisinde köfte de olduğu için çocuklarınız dahi bu lezzete hayır diyemeyecek. Tepsi Kebabı Hatay Usulü biraz daha farklı olmak ile birlikte herkes tarafından sevilecektir.

x

Öncelikle kuru soğanı rendeleyin ve sonra da bir kabın içerisine alın. Köfte için gerekli olan tüm malzemeleri de bu kabın içerisine koyun ve yoğurmaya başlayın. Bu tarifte köfte de herhangi bir değişiklik yok yani normal bir köfte yapar gibi yapın. Sonra da yuvarlak şekiller verin ve az bir yağın içerisine kızartın. Patlıcanları önce alacalı olarak doğrayın sonrasında da yuvarlak olarak kesin. Ardından da bunları soğuk ve tuzlu bir suyun içerisine alın. Acısı geçince de kızartın. Kızartma işleminden sonra patlıcanların tamamen yağlarının süzülmesi gerekiyor. Bunun için süzgeçte bir saat bekletin. Şimdi tepsinin içerisine bir patlıcan koyun bir köfte bir patlıcan bir köfte diye sıralayın. Salçalı su hazırlayın ve bu yemeğin üzerine dökün. 180 derecelik fırının içerisinde 25 dakika pişirmeniz yeterlidir. Sonrasında sulu ya da susuz olarak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

 

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*