Tavada Pazılı Börek

Posted by
Posted on
Tavada Pazılı Börek

Tavada yapabileceğiniz son derece pratik bir tarif olan tavada pazılı börek tarifi ve malzemelerini sizler ile paylaşmaktayız. mutfağınızdan püfür püfür esen lezzetli tarifler için suskunperi.com adlı web sayfamızı ziyaret ediniz.

Malzemeler:

  • 1 demet pazı
  • 1 adet soğan
  • 1 adet yufka
  • 2 adet yumurta
  • Tuz
  • Karabiber
  • 1 çay bardağı zeytinyağı

Hazırlanışı:

İlk olarak hazır olarak temin ettiğimiz yufkalarımızı küçük küçük parçalayarak kabımızın içine yığalım. Sonrasında farklı bir kabın içine yumurtalarımızı kırarak çırpıp ardından da küçük küçük parçaladığımız yufkalarımızı kabımızın içine ilave edelim. Bu esnada yufkaları yumurta ile iyice çırpıyoruz.

x

Sonrasında tavada pazılı börek tarifimizin iç malzemelerini hazırlayalım. Tavamızın içine bir miktar sıvı yağ gezdirerek ince ince doğramış olduğumuz soğanlarımızı da ilave ederek kavurma işlemini başlatıyoruz. Soğanlarımız pembeleşene denk tavada kavurarak ardından pazılarımızı temizce yıkayıp süzerek ince ince doğrayıp kavurmak üzere tavamızın içine ilave edelim. Kendi suyunu vererek çekecek olan pazılarımız soğan ile beraber yaklaşık 10-15 dakika kadar kavrulmakta. Suyunu çeken pazıların üzerine baharatlarımızdan tuz ve karabiberi ekleyip tavamızın altını kapatıyoruz. İç harcımızı soğumak üzere tezgahımızın üzerine alarak bir müddet bekletelim.

Soğuduktan sonra hazırlamış olduğumuz yumurtalı yufkalı karışım ile pazı kavurmamızı birleştirerek tıpkı mücver tarifi gibi hamur kıvamına getirerek hafif yağ dökmüş olduğumuz tavamızda alt ve üst tarafı kızarana denk pişiriyoruz. Afiyet olsun.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*