Tandır Çorbası Tarifi

Posted by
Posted on
Tandır Çorbası Tarifi

Tandır Çorbası Tarifi

Tandır Çorbası Malzemeleri

  • 250 gram Dana eti
  • 1 su bardağı pirinç
  • 2 su bardağı yoğurt
  • 2 tane yumurta sarısı
  • 2 çorba kaşığı un
  • 2 çorba kaşığı tereyağı
  • Kırmızı pul biber ve tuz

Tandır Çorbası Hazırlanışı

Tandır çorbası tandırda yapılan börekleri seven insanların dikkatini mutlaka çekecektir ancak tandır çorbası tandır yemekleri kadar lezzetli bir çorbadır. Afyon yöresine ait olan bu çorbanın farklı lezzetini siz de hissedeceksiniz. Akşam yemeğinde farklı bir menü hazırlamak istiyorsanız bu çorbayı denemenizi tavsiye ederim. Peki, tandır çorbasının içerisinde neler var ve tandır çorbası nasıl hazırlanıyor? Eğer bunu merak ediyorsanız tarifimize göz atmalısınız.

x

Tandır çorbası tarifi oldukça kolay ve kısa süren bir hazırlanma aşamasına sahiptir. Öncelikle kasaptan aldığınız 250 gram dana etini birkaç parçaya ayırın. Parçalara ayırdığınız etleri düdüklü tencerenin içerisine koyarak etlerin yumuşamasını bekleyin. Etler piştikten sonra tencerenin içerisinden alarak ellerinizle didikleyin. Eti suyundan ayırarak ayrı bir tencerenin içine alarak üzerine bir miktar su ekleyin ve kaynatmaya başlayın. Suyunuz kaynadıktan sonra suyun içerisine 1 su bardağı kadar yıkanmış pirinci ilave edin. Pirinçleri ilave ettikten sonra yumuşamasını bekleyin. Daha sonra çorbanın terbiyesini hazırlamak için geniş bir kâsenin içerisine 2 adet yumurta sarısını, 2 çorba kaşığı unu ve bir miktar yoğurdu iyice çırparak özleştirin. Karışımın üzerine bir miktar su ekleyerek pürüzsüz bir görüntü elde edin. Terbiyeyi kaynayan çorbanızın içerisine ekleyin. Ufak parçalara ayırdığınız etleri de çorbanızın üzerine ilave edin. Çorbanızı etlerinizle birlikte özleşene kadar kaynatmaya başlayın. Çorbanın üzerine bir miktar tuz ekleyerek kaynadıktan sonra ocağın altını söndürün. Ayrı bir tavanın içerisinde tereyağını eriterek üzerine pul biber ekleyin. Hazırladığınız yağlı ve biberli sosu çorbanızın üzerine dökerek karıştırın. Tandır çorbası hazır, afiyet olsun.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*