Sünger Kek Tarifi

Posted by
Posted on
Sünger Kek Tarifi

Sünger Kek Tarifi

Sünger Kek Malzemeleri

  • 3 yumurta
  • 2 su bardağı şeker
  • 1 çimdik tuz
  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağından az sıvı yağ
  • 1 paket vanilya
  • 2 paket kabartma tozu
  • Aldığı kadar un

Sünger Kek Hazırlanışı

Sünger kek çikolata ve şerbetin bir araya gelerek hazırlandığı enfes bir lezzettir. Eğer kek ve şerbeti bir araya getirmek istiyorsanız bu tarifi mutlaka denemelisiniz. Sünger kek tarifini ağır akşam yemeği menülerinizden sonra kahveyle birlikte ailenize ya da misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Peki, sünger kek nasıl yapılıyor? Eğer denemek istiyorsanız tarifi hemen not almalısınız.

x

Sünger kek tarifinin uygulanması oldukça basittir. Eğer aniden misafiriniz gelecekse bu tarifi uygulayabilirsiniz. Öncelikle 3 adet yumurtayı farklı iki kâsenin içerisine beyazları ve sarıları olmak üzere ayırın. Geniş bir karıştırma kabının içerisinde yumurtanın sarılarını 2 su bardağı şekerle çırpmaya başlayın. Şeker ve yumurta karışımı kabardıktan sonra üzerine 1 su bardağı kadar sütü yavaş yavaş ilave edin. Ardından 1 su bardağı kadar sıvı yağı üzerine dökerek tüm malzemeleri özleştirin.  Malzemelerin üzerine 1 paket vanilya ve 1 paket kabartma tozunu da dökerek hamurun her tarafına kabartma tozunu ve vanilyayı dağıtın. Farklı bir kabın içerisinde yumurtaların beyazlarını bir çimdik kadar tuzla çırparak köpürmesini sağlayın. Yumurtanın beyazı ile tuz köpürdükten sonra karışımı kek hamurun üzerine dökerek karıştırıp özleştirin. Kek kalıbınızı dilediğiniz bir yağla yağlayarak üzerine hazırladığınız hamuru dökün. Daha önceden ısıttığınız 180 derecelik fırının içerisine atarak kekiniz pişene kadar bekletin. Ayrı bir tencerenin içerisine 1 paket bitter çikolatayı eritin ve üzerine bir şeker kaşığı şeker ilave edin. Şeker ve çikolatanın üzerine yarım çay bardağı su dökerek malzemeler birbiriyle özleşene kadar kaynatın. Kekiniz piştikten sonra hazırladığınız şerbeti kekinizin üzerine ilave edin ve kekin şerbeti emmesini bekleyerek servis edin. Sünger kek hazır, afiyet olsun.

 

 

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*