Sebzeli İncik Kebabı

Posted by
Posted on
Sebzeli İncik Kebabı

Evimizde en kolay ve pratik incik kebabının tarifi burada sizleri bekliyor

Sebzeli incik Kebabının bu kolay tarifi ile birkaç saat içinde çouklarınızın çok seveceği yada güzel bir misafir ikramı olarak sofralarınızda baş köşeye yerleşecek bir et yemeğinin tarifini vereceğiz.

Bu yemekte kullanılacak malzemelerimiz

3 orta boy patates

2 orta boy havuç

2 soğan

4-5 diş sarımsak

4 adet kuzu incik

tuz

kekik

az miktarda tereyağı

x

Öncelikle sulu ve lezzetinden birşey kaybetmemiş bir et yemeği hazırlamanın püf noktası olarak inciklerimizi az bir tereyağında kızgın bir tavada mühürleyerek başlıyoruz. Mühürleme işlemini olabildiğince hızlı yaptıktan sonra düdüklü tenceremize yerleştirdiğimiz incikleri kekik ve tuz ile iyice ovalıyoruz. Bundan sonra sebzelerimizi patatesleri ortadan bölerek, havuçları diklemesine doğrayarak, soğan ve sarmısakları da ekleyerek 1 saat kısık ateşte 5 bardak su ile kapağı ve düdük kapalı olarak haşlıyoruz.

Haşlama işlemi bitince düdüklünün içinde mühürlü inciklerimizi deforme olmaksızın harika piştiğini görüyor ve 5 dakika ayrı bir kapta soğumaya ve dinlenmeye bırakılan incik etlerimizi isteğe göre birlikte haşladığınız sebzelerle veya tereyağlı pirinç pilavı veya besleyici bir bulgur pilavı ile birlikte servis ediyoruz.

Afiyet Olsun.

 

 

 

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*