Rendeli Patates Böreği

Posted by
Posted on
Rendeli Patates Böreği

Hem kolay hem de tat bakımından oldukça lezzetli olan börek tarifi Rendeli Patates Böreği ve malzemelerini sizler ile paylaşmaktayız. En güzel börek tarifleri ve hamur işi tarifleri için suskunperi.com adlı web sayfasını ziyaret ediniz.

Malzemeler:

  • 6 adet yufka
  • 6 adet rendelenmiş çiğ patates
  • 2 adet soğan
  • Tuz, karabiber

Sosu için:

  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 adet şişe soda
  • 1 su bardağı süt

Üzerine:

  • Yumurta sarısı

Yapılışı:

İlk olarak yufkalarımızı tezgahımızın üzerine çıkartıyoruz. Sonrasında tavamızın içine bir miktar sıvı yağ döküp bekletiyoruz. Ardından kabımızın içine patateslerimizi ve soğanlarımızı rendeleyip bekletiyoruz. Tavamızın altını yakaran yağımızı ısıtıyoruz. Sonrasında yağın içine rendelenmiş olan patates ve soğanları ilave edip karıştırıyoruz. Yaklaşık 5 dakika kadar kavurduktan sonra tuz ve karabiberi de ekleyip iç harcımızın altını kapatıyoruz. Bu şekilde iç. harcımızı soğuması için 10-15 dakika kadar bekletiyoruz.

x

Salçalı seven veya farklı bir lezzet tatmak isteyenler 1 yemek kaşığı salça ekleyip kavurma işlemini sürdürüp sonrasında baharat atıp altını kapatmalısınız.

Sos malzemelerimizi hazırlamak üzere kabımızın içine aktarıp karıştırıyoruz. Böreğimiz için gerekli yufkalarımızı tezgahta açarak ilk olarak sosumuzu sürüp sonrasında ise patatesli harcımızdan koyarak rulo şeklini almasını sağlıyoruz. Rulo şeklinde tepsimize dizerek işlemimizi sürdürüyoruz.

Tüm yufkalarımıza aynı şekilde hazırlama işlemini gerçekleştirip tepsimizi dolduruyoruz. İşlemimiz tamamlandığında kalan sosu da ilave edip 1 saat kadar böreğimizi buzdolabında bekletip son 10 dakika kala fırınımızı 170 derece sıcaklığa getirip bekletiyoruz.
Çıkardığımız böreklerin üzerine yumurta sarısı sürerek fırına sürüyoruz. Üzeri kızardığında çıkararak servise sunuyoruz. Afiyet olsun.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*