Pratik Kayısı Reçeli Yapılışı

Posted by
Posted on
Pratik Kayısı Reçeli Yapılışı

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan reçel.Suskunperi.com takipçileri için pratik ve bir o kadar lezzetli kayısı reçeli tarifini paylaştık afiyet olsu tüm kahvaltılarınızın vazgeçilmezi olsun kendi elinizden tüm ailenize tattırın.

Malzemeler

  • 4 kg kayısı
  • 3.5 kg şeker
  • 1 yemek kaşığı limon tuzu

Tarifi

Kayısılarımızı alırken sarı ve biraz sert almamız daha iyi olacaktır.Kayısılarımızın çekirdeklerini çıkartalım kayısılarımızı bir tencerenin içine koyalım üzerine toz şekerimizi atalım dilerseniz kayısımızın çekirdeklerini ekleyebiliriz 8 saat kadar şekerin içinde kayısılarımızı bekletelim.Bekleyen kayısı reçellerimizi 40 dakika kadar kısık ateşte kaynatalım karıştırmayalım ki kayısılarımız dağılmasın ocaktan almadan önce limon tuzumuzu ilave edelim ve 10 dakika daha kaynadıktan sonra ocağın altını kapatım kenara alalım.Saklamaz ve uzun süre dayanmasını istiyorsak tamamen soğuk olarak bir kabın içerisine koyup ağzını kapatıp saklayabiliriz afiyet olsun.

x

Kayısı Reçeli

 

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*