Paçalı Mercimek Çorbası Tarifi

Posted by
Posted on
Paçalı Mercimek Çorbası Tarifi

Paçalı Mercimek Çorbası Tarifi

Paçalı Mercimek Çorbası Malzemeleri

  • 5 çorba kâsesi dana ya da koyun paça eti ve ilik
  • 600 cl paça suyu
  • 5 Lt su
  • 2/3 su bardağı mercimek
  • 1 adet patates
  • 1 adet büyük boy soğan
  • Bir çay kaşığı pul biber
  • Tuz

Paçalı Mercimek Çorbası Yapılışı

Paçalı mercimek çorbası özellikle doğu ve güney yörelerde karşınıza sıkça çıkabilecek çorba çeşididir. Farklı bir lezzeti olmakla birlikte genel olarak ağır olduğundan kış aylarının tercih edilen çorbası diyebiliriz. Aynı zamanda yetişkin insanlar ve çocuklar açısından da şifa kaynağıdır. Bu çorbanın yapımı da diğer çorbalar gibi çok zahmet içermez. Lezzeti elde edebilmek için önemli olan malzemelerin orantısını doğru tutturmaktır.

x

              Paçalı mercimek çorbası tarifi için yapmanız gereken ilk şey koyun ya da dana bacağını düdüklü tencere içine, üzerine su ekleyerek koymaktır. Bu işlemi düdüklü tencerenin içinde yaparsanız hem etiniz güzel pişer hem de saatlerce pişmesini beklememiş olursunuz. Daha sonraki aşama ise haşladığınız etin suyunu 1,5 litre suyla aynı tencereye koymaktır. Kemiklerin üzerinden etlerini çekerek ufak parçalar halinde kemik iliğiyle birlikte bir sonraki aşamaya kadar bekletin. Et suyu ve normal suyun içerisine daha önceden doğradığınız bir adet soğanı, bir adet patatesi  ve iyice yıkanan mercimekleri ekleyin ve tencerenizi tekrardan ocağa koyun. Bu şifa dolu malzemelerin iyice yumuşadığından emin olana kadar pişirin. Yumuşayan malzemeleri blender ya da herhangi bir karıştırıcı yardımıyla ezerek püre haline getirin. Eğer çorbanız katı durumdaysa içerisine su kaynatıp dökebilirsiniz. Hazırladığınız ilikleri ve paça etini de çorbanıza ilave ederek bir iki taşım daha kaynamasını sağlayın. Eğer üzerine yağ dökmek istiyorsanız paça etinin yağlı olduğunu unutmamalısınız. Çorbanızın üzerine tuz ve pul biber ilave edebilirsiniz. Paçalı mercimek çorbasının yapımı oldukça kolay lezzet değeri oldukça yüksektir. Bu tarifi deneyen herkese afiyet olsun.

 

 

 

 

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*