Nohutlu Mercimekli Çorba

Posted by
Posted on
Nohutlu Mercimekli Çorba

Fas’ta gelenek olarak Ramazan ayında oruç harira ile tutulur. Pek tabii ki aile harirayı kendi ağız tadına göre hazırlar. Çorba genellikle kuzu etiyle yapılır.Çorbanın lezzetli olması uzun bir süre kısık ateşte pişmesine bağlıdır. Gerekirse buzdolabında birkaç gün bozulmadan bekletilebilir, hatta tadı daha da güzelleşir.

Malzeme

120 gr. nohut (geceden ıslatılır)

120 gr. mercimek (yeşil ya da sarı)

2 1/4 litre ve aynı kapta 1/4 litre su

3 baş soğan (ince doğranmış)

3 sap kereviz (yapraklarıyla doğranmış)

1 demet maydanoz (ince doğranmış)

1 t.k. kişniş (toz)

2 t.k. karabiber (tazx çekilmiş)

Ç.K. tatlı toz kırmızıbiber

1 t.k. toz. zerdeçal

1 t.k. toz zencefil

1 t.k. toz tarçın

x

Ç.K. domates salçası

50 gr. tereyağı

gr. olgun domates 

2 limonun suyu

2 yumurta

50 gr. un

Soğan, kereviz, maydanoz, kişniş, kırmızıbiber, karabiber, zencefil, zerdeçal, tarçın ve tereyağ 2 1/4 litre suda kısık ateşte yaklaşık 20 dakika kaynatılır. Taze domates. domates salçası eklenip 10 dakika daha kaynatılır. Süzülen nohut ve mercimek katılıp tencerenin kapağı kapatılır; nohut -yumuşayıncaya kadar. yaklaşık 1 saat. zaman , –zaman kanştınlarak pişirilir. 50 gr. un 1/4 litre su ile kanştınlır. düzgün kıvamı bulunca ağır ağır çorbaya akıtılır, karıştırılarak 5 dakika daha pişirilir. Böylece çorba koyulaşır. Küçük bir kabın içinde yumurtalar çırpılır, limon suyu ve tuz katılır, karıştırılarak kaynamakta olan çorbaya eklenir. Sıcak servis yapılır.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*