Noel Keki Tarifi

Posted by
Posted on
Noel Keki Tarifi

“Noel” bayramı yalnız Danimarka için değil, bilindiği gibi tüm Hıristiyan âlemi için önemlidir. Çünkü Noel, İsa’nın doğum günüdür.

Malzeme:

3 f. un (elenmiş)

1/2 f. mısır nişastası

1 t.k. tuz

1 t.k. toz kakule

1/2 t.k. toz tarçın

I f. süt, ılık olmalı

I Ç.K. maya

1/2 f. ılık su

120 gr. tereyağı, yumuşatılmış

2 yumurta

1/2 f. toz şeker

1/2 f. kuru üzüm

1/2 f. meyve şekerlemesi (ince doğranmış)

x

İlk 5 malzeme beraber elenip karıştırılır. Maya ılık suda karıştırılarak ılık süte katılır. Unlu karışıma mayalı karışım ve yumuşatılan tereyağı yedirilir. Yumurtalar ve şeker mikser de 10 dakika kabartılıp karışıma eklenir. Kuru üzüm ve meyve şekerlemesi ilave edilir.
Karıştırılan karışım düzgün bir biçim aldığında üstü örtülerek sıcak bir ortamda yaklaşık bir saat bekletilir. Bu süre içinde karışım kabarır. Yoğurmadan yağlı ve unlu bir kalıba aktarılarak (mümkünse uzun kalıba) üstü örtülür, sıcak bir ortamda kabarması beklenir. Kek önceden ayarlanan fırında (1800C – gaz 4) yaklaşık 40-45 dakika pişirilir.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*