Minestrone Sebzeli Erişteli Çorba

Posted by
Posted on
Minestrone Sebzeli Erişteli Çorba

Geçmiş çağlarda hanların sayısı az, aralarındaki mesafe de bir hayli iken, rahipler yaptıkları hayır işlerinin yanı sıra, uzaktan gelen yolcuları hanlarda misafir de ederlerdi. Gelenlere sıcak bir yiyecek verebilmek amacıyla ocağın başında, kocaman kazanlarda, sıcak bir çorba bulundururlardı. Bu çorbanın adı minestra idi. Latince bir kelimeden kaynaklanan minestra ücretsiz dağıtılan yiyecek ya da “sadaka” anlamına gelirdi. Sonradan çorbaya minestrone adı verildi.

Malzeme:

2/3 f. zeytinyağı ya da tereyağı

5 diş sarmısak

2 baş soğan (doğranmış)

1/2 küçük lahana (doğranmış)

1 adet pırasa (doğranmış)

1 patates (doğranmış)

250 gr. havuç (doğranmış)

7-8 f. sebze suyu (s, 49)

x

1/2 kilo olgun domates

1 kabak (doğranmış)

1 baş kereviz (zar biçiminde doğranmış)

1 adet tath kırmızıbiber ya da yeşil biber (doğranmış)

2-3 avuç dolusu erişte ya da pirinç

1 kutu (küçük) bezelye (konserve)

1/2 f. parmesan ya da kaşar peyniri (rendelenmiş)

tuz, karabiber

Genişçe bir tenceıpde eritilen yağa samsak, soğan, domates katılır. Karışım yumuşayınca, bezelye hariç tüm sebzeler eklenir, 5 dakika sonra sebze suyu ilave edilir. Yaklaşık 10 dakika sonra erişte ya da pirinç katılır. Pişmekte olan çorbaya bezelye eklenir, tuz, karabiber ekilir. Karışım 5-6 dakika daha kaynatılır. Servis çanağına boşaltılan çorbaya peynir serpilir.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*