Maraş Usulü Ekşili Çorba Tarifi

Posted by
Posted on
Maraş Usulü Ekşili Çorba Tarifi

Maraş Usulü Ekşili Çorba Tarifi

Maraş Usulü Ekşili Çorba Malzemeleri

  • 5 su bardağı mercimek
  • 1/3 su bardağı dövme
  • ½ su bardağı nohut
  • 2 adet soğan
  • 5 su bardağı su
  • Tuz
  • 300 gr iyice temizlenmiş semiz otu
  • 1 çorba kaşığı ekşi sumak
  • 4 diş sarımsak

Maraş Usulü Ekşili Çorba Hazırlanışı

Maraş usulü ekşili çorba adından da anlaşılacağı gibi ekşi severler için vazgeçilmez lezzetler arasındadır. Sadece eksi değil dövme ve nohudun aynı çorbanın içinde buluşması çorbayı vazgeçilmezler arasına sokmaktadır.  Her lezzeti özellikle yöresinde tatmak elbette en güzelidir ancak sizlerde Maraşlı olmasanız bile evinizdeki malzemeleri kullanarak bu çorbayı yapabilir ve aynı lezzeti yakalayabilirsiniz. Çorbayı yapmadan bir gün önce yapmanız gereken işlem ıslatmanız ve haşlamanızdır.

x

             Maraş usulü ekşili çorba tarifi zengin içeriğiyle büyük küçük herkesin severek içeceği bir çorba çeşididir. Bu çorbanın lezzetini yakalamak istiyorsanız ufak bir püf noktası olan sumağı çorbanın içinde orantılı kullanmanız gerekecektir. Bir gün önceden ıslattığınız nohutları haşlayarak bir kaba boşaltın. Aynı şekilde 1,5 su bardağı mercimeği ve 1/3 su bardağı dövmeyi de düdüklü tencerenin içine koyarak yumuşayana kadar haşlayın. Doğramış olduğunuz iki adet soğanı, göz kararı tuzu ve 5 su bardağı suyu da içine ilave edin. Yaklaşık olarak yarım saat pişirmeniz gereken malzemeleri n üzerine 300 gr semizotunu ilave ederek karıştırmaya devam edin. Semizotunu ilave ettikten sonra 5 dakika kadar kaynamaya bırakın. Sarımsağı, sumağı, naneyi ve yağı aynı tava içerisinde kızarana kadar bekletin. Bu malzemelerin yağın içinde çok yanmamasına dikkat etmeniz gerekecektir.  Yağı çorbanızın üzerine ilave ederek özleştirin. Eğer çorbanız size mama kıvamında geldiyse üzerine göz kararı kaynatılmış su ilave ederek üç dakika kadar yine kaynatabilirsiniz. Maraş usulü ekşili çorbanın besin değerinin oldukça yüksek olduğu unutulmamalıdır.  Afiyet olsun.

 

 

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*