Mantar Çorbası Tarifi

Posted by
Posted on
Mantar Çorbası Tarifi

Mantar Çorbası Tarifi

Mantar Çorbası Malzemeleri

  • 400 gram kültür mantarı
  • 5 su bardağı süt
  • 1 yemek kaşığı un
  • 5 su bardağı su
  • 1 adet orta boy soğan
  • Sıvı yağ
  • Karabiber
  • Damat zevkine göre baharatlar

Mantar Çorbası Yapılışı

Mantar bazı insanların zehirlenme ihtimalinden dolayı uzaktan baktığı bir besindir. Ancak zehirsiz mantarlar bugün özellikle çorbaların içerisinde sık sık kullanılmaktadır. Kullanıldığı yemeklerde dahi ayrı bir tat bırakan mantar çorbaların içeriğinde kullanıldığı zamanda farklı lezzetleri ortaya çıkarmaktadır.  Bu farklılığı sofralarınıza yansıtmak istiyorsanız oldukça kısa bir süre içinde deneme fırsatını yaratabilirsiniz. Yapımı ve yenmesi oldukça keyif veren bu çorbanın malzemelerini evinizde de kolaylıkla bulabilirsiniz.

x

            Mantar çorbası tarifi yapımına geçmeden önce size vereceğim tavsiye satın alacağınız mantarın yenebilir cinsten olduğuna dikkat etmenizdir. Satın aldığınız mantarı bir kâsenin içine dökerek temizleyin, ardından da yıkayın. Mantar çorbası için yaklaşık 400 gram kültür mantarı kullanmanız yeterli olacaktır. Yıkadığınız mantarları dilerseniz tahtanın üzerinde, dilerseniz de elinizde orta boyutta doğrayabilirsiniz.  Bir adet orta boy soğanı ufak ufak doğrayıp ayçiçeği yağının içinde kavurmaya başlayın. Soğan çorbanıza ayrı bir lezzet katacaktır ancak soğan kullanmadan da bu çorbayı yapabilirsiniz.  Çorba tencerenizin içine 1 yemek kaşığı kadar unu ilave ederek kokusunu alana kadar çırpma teli yardımıyla karıştırın. Kavurduğunuz unun üzerine bir buçuk su bardağı sütü ilave ederek topaklanma olmaması açısından hızlı bir şekilde karıştırmaya devam edin. Süt ve unun bir araya gelmesinden kaynaklanan koyulaşma oluncaya kadar karıştırın ve koyulaşmayı fark ettiğiniz an 5 su bardağı suyu ilave edin.  Un, su ve süt bir arada kaynadıktan sonra üzerine doğradığınız mantarları ekleyin ve mantarların yumuşadığından emin olduktan sonra bir tutam tuz ve karabiberle çorbanızın son aşamasını tamamlayın. Mantarlar istediğiniz gibi piştiyse tencerenizin altını kapatabilirsiniz. Mantar çorbasını sıcak servis etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Afiyet olsun.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*