Mandalina Reçeli Yapılışı

Posted by
Posted on
Mandalina Reçeli Yapılışı

Mandalina Reçeli Malzemesi:

1 kg. mandalina,

1 bardak toz seker,

3 bardak su,

2 yemek kaşığı limon suyu.

Mandalina Reçeli Yapılışı:

Mandalinaların kabukları incecik sıyrılır. Ve soğuk su olan tencerede 2 gün bekletilir. İki gün sonra, tenceredeki su dökülerek, yeni su doldurulur ve mandalinalar yumuşayıncaya kadar haşlanır. Kaynayan su dökülür ve mandalinaların üzerine, yeni soğuk su ilâve edilir. Mandalinalar soğuduktan sonra eninden ikiye kesilerek çekirdeklerinden temizlenip, bir kenara bırakılır.

x

Diğer taraftan 3 bardak su ile 1,5 bardak toz şekerden koyu bir şurup kaynatılır. Kaynayan koyu şuruba çekirdeklerinden temizlenmiş mandalinalar atılır. Şurup önce sulanır, fakat tekrar kıvama gelinceye kadar yine pişirilir. Kaşıkla alınan şurup tabağa damlatılır, kaşıktaki son damla tabakta dağılmadan top gibi durursa kıvama gelmiş demektir. Sonra limon suyu ilâve edilir. Bir taşım daha kaynattıktan sonra ocaktan tencere indirilip, soğumaya bırakılır.

mandalina-receli
Mandalina Reçeli Yapılışı

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*