Linz Usulü Turta Linzertorle (AVUSTURYA)

Posted by
Posted on
Linz Usulü Turta  Linzertorle  (AVUSTURYA)

Linz, Avusturya’da bir şehirdir, turtası da ünlüdür, Bu turta genellikle 25×35 cm. kalıpta pişirilir.

Harcı:

1 yumurta

1/3 f. toz şeker +2 ç.K.

1/4 f. un (elenmiş)

1 1/2 f. süt

1/4 t.k. tuz

1 t.k. vanilya

1 Ç.K. limon suyu

I – 2 1/2 f. ahududu ya da vişne reçeli

2 Ç.K. mısır nişastası

Hamuru:

1 1/2 f. un (elenmiş)

1/4 f. toz şeker

1 t.k. kabartma tozu

1/2 t.k. tuz

1/2 t.k. tarçın

1/2 f. toz şeker

1/2 f. tereyağı

1 yumurta

1/2 f. badem (kabaca doğranmış)

 

x

Harcı: 1 yumurta iyice çırpılır, kabarınca şeker katılır, kabartmaya devam ederek şeker eriyip karışım limon rengine dönüşünce un, tuz katılır. süt eklenir. Kısık ateşte tahta kaşıkla sürekli karıştırarak koyulaştırılan karışım ateşten alınır, vanilya katılıp soğuması beklenir. Bu süre içinde, ayrı bir kapta mısır nişastası, 2 çorba kaşığı şeker, limon suyu ve ahududu ya da vişne reçeli kısık ateşte kaynatarak koyulaştırılıp soğutulur.

 

Hamuru: Un, şeker, kabartma tozu, tuz ve tarçın beraber elenir. Tereyağı katılır yumurta ve badem eklenip çatalla iyice karıştırılır. Elde edilen karışımdan 1/2 fincan kadarı buzdolabında soğutulur. Kalan hamur kalıbın dibine ve kenarlarına yayılır. Hamurun üstüne önce vanilyalı karışım, sonra ahududulu ya da vişneli karışım yayılır. Buzdolabından alınan soğuk hamur parçası unlu bir yüzeyde 1 1/2 cm. eninde şerit biçiminde kesilir, Bu şeritler turtanın üstüne kafes gibi kareler oluşturacak biçimde yerleştirilir. Turta orta ısıda (190C – gaz 6) 30-35 dakika pişirilir.

 

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*