Kolay pişi tarifi

Posted by
Posted on
Kolay pişi tarifi

Pişi küçük büyük herkesin özellikle sabah kahvaltılarında zevkle yedikleri bir hamur işi olup bazen boş olarak,çoğunlukla peynir ve kıyma içi ile birlikte sıcak olarak servisi yapılır.

Kolay Pişi hamurunun tarifi:

2.5 su bardağı un
1 su bardağı ev yoğurdu
1 çay kaşığı karbonat
1 çay kaşığı tuz
1 yumurta
1 çorba kaşığı sirke

x

Kolay pişi nasıl yapılır:
Un geniş bir kap içinde güzelce  yoğurulur. Ortası açılan un içine yumurta, yoğurt, tuz, sirke ve karbonat eklenir. Ağır ağır karıştırarak yumuşak kıvamda bir hamur elde edilir.İki üç milimetre  kalınlığında açılan hamurumuzu  yuvarlak olarak  keskin ağızlı bir bardak yardımı ile kesilir. Derin bir kapta kızdırılan yağa bir kaç tanesi tanesi bırakılır. Yağ üzerlerini örtecek şekilde yağa batırılarak kızartılır. Havlu kağıt yardımı ile üzerine çektiği fazla yağ alınıp sıcak olarak sade,  gerekse ortası açılıp içine peynir veya kıyma içi koyularak servis yapılır. Mayasız olarak yapabileceğiniz  kolay pişi tarifi kabaca budur. Burada karbonat mayalı pişide ki mayanın görevini üstelenerek hamurunuzun kabarmasını sağlayacağı için karbonatı hamurunuzun her yerine eşit miktarda dağılması ve yoğurma esnasında hamurun dingin bir kıvam almasına dikkat edilmesi gerekir.

Harika pişiler yapmak ve çocuklarınızın keyifle yiyecekleri kahvaltılıklar üretmek için orijinal fikirlerin paylaşıldığı suskunperi.com sitemizi takip ederken, kendi denenmiş tariflerinizi de bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*