Kakaolu Etimek Tatlısı Tarifi

Posted by
Posted on
Kakaolu Etimek Tatlısı Tarifi

Kakaolu Etimek Tatlısı Tarifi

Kakaolu Etimek Tatlısı Malzemeleri

  • 1 paket tuzsuz etimek
  • 2,5 su bardağı süt
  • 3 yemek kaşığı kakao
  • 1 su bardağı toz şeker
  • Yarım portakal kabuğu rendesi
  • 1,5 yemek kaşığı buğday nişastası
  • 1,5 su bardağı su
  • 1,5 su bardağı toz şeker

Kakaolu Etimek Tatlısı Hazırlanışı

Kakaolu etimek tatlısı etimek, şerbet ve çikolatanın bir araya gelerek oluşturduğu oldukça lezzetli ve hafif bir tatlıdır. Yapılışı da çok kolay olan bu tatlıyı aniden misafiriniz geleceği zaman ya da canınız bir anda tatlı çektiği zaman sadece bir saat içerisinde hazır edebilirsiniz. Eğer evinizde etimek varsa başka malzeme aramaya ihtiyaç duymayacaksınızdır. Daha önce etimek tatlısı denemiş olabilirsiniz ancak şimdi bildiğiniz tarifleri bir kenara bırakarak bu tarifi denemelisiniz.

x

Kakaolu Etimek tatlısı tarifinden de anlaşılacağı üzere çikolata ve etimeğin bir araya gelerek oluşturduğu lezzet şölenidir. Bu tatlının içerisinde dilerseniz toz kakao kullanabilirsiniz ancak hakiki çikolata ya da koyu pastane çikolatası tercihe derseniz tatlınız daha gerçekçi ve daha lezzetli olacaktır. Kakaolu etimek tatlısı için öncelikle şerbetinizi hazırlamalısınız. Şerbet için de tencerenin içerisine 1,5 su bardağı suyu ve 1,5 su bardağı toz şekeri koyarak kısık ateşte özleşmesini ve şerbet kıvamına gelmesini bekleyin. Şerbeti çok fazla kaynatırsanız acımsı bir tat elde edebilirsiniz. Şerbetinizi kaynattıktan sonra altını kapatarak ılımasını bekleyin.  Şerbeti bitirdikten sonra tatlınızın muhallebisini hazırlamaya geçin. Muhallebi için tencerenin içerisine, 2,5 su bardağı sütü,3 yemek kaşığı kadar kakaoyu,1 su bardağı toz şekeri, yarım adet portakal ya da limon kabuğu rendesini ve 1,5 çorba kaşığı buğday nişastasını koyarak altını kısık bir şekilde karıştırmaya başlayın. Malzemeleri karıştırırken topaklaşmamasına dikkat edin ve bu yüzden devamlı karıştırın. Diğer taraftan aldığınız 1 paket etimeği tepsinin içerisine dizerek üzerine pişirdiğiniz şerbeti ilave edin ve etimekleri ıslatın. Etimeklerin üzerine pişirdiğiniz muhallebiyi ilave ederek buzdolabının içerisinde bekletin. Kakaolu etimek tatlısı hazır, afiyet olsun.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*