Hatay Yöresi İslim Kebabı

Posted by
Posted on
Hatay Yöresi İslim Kebabı

Hatay mutfağının essiz lezzetleriyle dolu olan yemeklerinden bir tanesi islim kebabı bu tarifi sizler için suskunperi.com olarak hazırladık takipçilerimize özel bu tarif ve diğer tarifler için bizi izlemeye devam edin

 

 

KULLANILAN MALZEME

  • 10 ad kuzu incik
  • 1 kg kemer patlıcan
  • 5 ad dolmalık biber
  • 3 ad domates
  • 2 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 yemek kaşığı un
  • tuz, biber, toz şeker

 

HAZIRLANIŞI

Kuzu inciklerin üzerindeki ince zarı  bir bıçak yardımıyla alınır. 100 °C buhar ısında 75 dakika haşlanır. Sonra suyundan yapılmış sos üzerine alınıp kombinasyonda 140 derecede 10 dakika daha pişirilip fırından çıkartılır.

 

x

Patlıcanlar uçları kesilip alaca soyulur ve bıçak sırtı kalınlığında dilimlendikten sonra az tuz serpiştirilip 10 dakika kadar bekletilir. Yıkandıktan sonra suyunun akması için bir süzgeçe alınır. Süzüldükten sonra bir tepsiye (granit enamel) alınıp üzerine bir fırça yardımıyla ayçiçek yağı sürülür. Fırın kuru ısıda 300 °C önısıtma yapılır, patlıcanlar fırına alınır. 245 °C kuru ısı  ve % 30 öznem ile 8 dakika  kızartılır ve patlıcanlar önceden pişirilmiş olan kuzu inciklerin üzerine tamamen kaplayacak şekilde yerleştirilir. Üzerine patlıcanın acılığını alması için toz şeker serpilir. Bunun üzerine de dilimlenmiş domates ve dolma biberler yerleştirilir. Fırın 180 °C kombinasyon  % 50 buharda  önısıtma yapılır. Hazırlanan tepsiler fırına konur ve yine kombinasyonda 165 °C ve % 50 buhar oranı ile 5 dakika pişirilip servis yapılır.

 

islim

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*