Gül Reçelli Limonlu Ekmek Tatlısı

Posted by
Posted on
Gül Reçelli Limonlu Ekmek Tatlısı

Gül Reçelli Limonlu Ekmek Tatlısı tarifi ve malzemelerini sizler ile paylaşmaktayız. En lezzetli ve en pratik tatlı tarifleri için suskunperi.com adresini ziyaret edin.

Malzemeler:

1 paket tuzsuz kızarmış ekmek
1 kase gül reçeli
1,5 su bardağı su

Krema için:
1 lt. süt
1 su b. toz şeker
1 çorba kaşığı un
1 çorba kaşığı nişasta
1 çorba kaşığı pirinç unu
1 limon suyu

Üzerine ise:
Krem şanti
limon kabuğu rendesi

Yapılışı:

Güllü limonlu ekmek tatlısı tarifimiz için temin etmiş olduğumuz ekmeklerimizi fırın tepsimizin içine sıralıyoruz. Kremamızı hazırlamak için tenceremizin içerisine sütümüzü ilave ediyoruz. Sonrasında ise sırayla toz şekeri, nişastayı, pirinç ununu ve normal unumuzu ilave edip karıştırıyoruz.

x

Karıştırma işlemini çırpma teli ile gerçekleştirip topaklanmaması için ve daha iyi kıvamlı pişmesi için bu şekilde uygulamaktayız. Karışımımız kaynayıp kıvamına eriştiğinde içerisine limon suyundan ilave ederek karıştırıyoruz. Karışımımızın altını kapatıp bekletiyoruz. Gül şerbetini hazırlamak için ufak bir tencere içine suyumuzu ve gül reçelini koyup karıştırıyoruz. Isınan ve çözünen gül reçeli şerbetinin altını kapatarak ekmeklerimizin üzerine gezdiriyoruz.

Ardından hazırlamış olduğumuz kremayı da ekmeklerin üzerine dökerek soğuması için bir müddet bekletiyoruz. Tatlımız soğurken krem şantimizi hazırlayıp iyice köpürmesi için mikser ile çırpıyoruz. Soğuyan tatlımızın üzerine krem şantimizi sürerek üzerine de limon kabuğu rendesini serpiyoruz. Tatlımızı servise sunarken üzerine kaşık yardımı ile gül reçeli koyarak servise sunuyoruz.

Not:Tatlı soğumadan kesinlikle kem şanti ilavesinde bulunmayınız. Çünkü soğumayan tatlı üzerine dökülen krem şanti oldukça sıvı bir kıvama dönüşmektedir.

Gül Reçelli Limonlu Ekmek Tatlısı

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*