Fıstıklı Kuzu Kebabı

Posted by
Posted on
Fıstıklı Kuzu Kebabı

Lezzetli et yemekleri tariflerinden bir tanesi olan fıstıklı kuzu kebabı tarifi ve malzemelerini sizler ile paylaşmaktayız. Birbirinden lezzetli ve enfes tariflerin yer aldığı geniş kapsamlı yemek tarifimize sitemiz üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. En güzel yemek tarifleri için suskunperi.com.

Malzemeler:

400 gr. kuzu eti
100 gr. kuyruk yağı
2 çorba k. yeşil fıstık
tuz

GARNİTÜRÜ İÇİN:
3 kabak
4 diş sarımsak
1 kase çeri domates
zeytinyağı
tuz
karabiber

Yapılışı:

x

Kuzu etini kuşbaşı olarak doğruyoruz. Etimizi ve kuyruk yağını tahtamızın üzerine koyarak zırthtan geçiriyoruz. Yok ise satır veya bıçak yardımıyla ince ince kıyarak kıyma haline gidiyoruz. Yeşil fıstığımızı ve tuzumuzu ilave ederek biraz daha kıyıp parçalar halinde kopartıyoruz.

Elimize yapışmaması için elimizi sürekli olarak suya batırıp kıymaları şişlere geçirerek elimizle sıkıyoruz. Kebaplarımızı bu şekilde hazırladıktan sonra yağlamış olduğumuz fırın tepsimizin içerisine dizip önceden ısıtmış olduğumuz 200 derece sıcaklıktaki fırında pişmesi için bir süre bekliyoruz. Garnitür için gerekli olan kabaklarımızı ince ince ve küp küp şeklinde doğruyoruz.

Çeri domateslerimizi de küp küp doğrayarak tepsimizin içerisine ilave ediyoruz. Üzerine sarımsakları doğrayıp ardından tuz, karabiber ve zeytin yağını döküyoruz. Önceden ısıtmış olduğumuz 180 derece sıcaklıktaki fırında pişiriyoruz.Servis tabağımıza sunum için bir adet lavaşımızı seriyoruz. Kenarlarına lavaşları sararak koyuyoruz. Lavaşımızın üzerine pişen garnitürü dökerek üzerine pişmiş olan kebapları dizip servise hazır hale getiriyoruz afiyet olsun.

Fıstıklı Kuzu Kebabı

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*