Etli Ekmek Tarifi

Posted by
Posted on
Etli Ekmek Tarifi

Gerek geleneksel tarifleri ile gerek farklı malzemeler ile yapılmakta olan Etli Ekmek tarifi ve malzemelerini sizler ile paylaşmaktayız. En lezzetli yemek tarifleri için suskunperi.com adlı web sitemizi ziyaret edin.

Malzemeler:

4 su bardağı un
1 tane yumurta
tuz
su
İç harcı malzemeleri:

500 gr kıyma
2 adet orta boy soğan
tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kimyon
su

Hazırlanışı:

İlk olarak suyumuzu kabımızın içine boşaltalım. Suyumuzun üzerine tuz serpip yumurtamızı da kırarak kaşık yardımı ile karıştıralım. Yumurtamız tamamen karıştığında azar azar unumuzu ilave edelim.Unumuzu da ekleyip önce kaşık ile karıştıralım sonrasında iyice katılaşmaya başladığında kaşığın üzerindeki unu sıyırarak biraz daha un takviyesi yapıp yoğurma işlemine başlayalım.

x

Hamurumuzu iyice yoğurup dinlenmesi için tezgahımızın üzerinde bekletelim. Bu esnada iç harcımızı hazırlamaya başlayalım. Kabımızın içine soğanımızı rendeleyelim. Sonrasında kıymamızı kabımızın içine aktaralım. Kıymamızın üzerine baharatlarımızı serpip iç harcımızı bir güzel yoğuralım. Yoğurmamızdaki amaç köfteler veya dolma içleri diğer malzemeler ile iyice karıştığı vakit daha da lezzetli olmaktadır. Bu yüzden yoğurma işlemini tam özdeşmesi için elimizle yapmalıyız.

Hazırladığımız harcımıza bir miktar su ilavesinde bulunarak kıymamızı sos kıvamına getirelim. Hamurumuzdan parçalar kopararak bezeler hazırlayalım. Hazırladığımız her bezeyi servis tabağı büyüklüğünde açarak bekletelim.

Hamurumuza yarısına gelecek şekilde iç harcımızı sürelim. İç harcımızı sürdükten sonra hamurumuzu ortadan ikiye katlayalım.

Gözleme tavamızda veya farklı bir tava içinde de olabilir, sacta idealdir hazırlayabiliriz. Hamurumuzun kenar kısımlarını bastırarak iyice yapışmasını sağlayalım. Yapışmaz ise kenarlara bir miktar su sürelim ve yapıştıralım.

Pişirmek için seçtiğimiz yöntemi kullanarak hamurumuzu pişirelim. Afiyet olsun.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*