Domatesli ve Tavuk Sulu Şehriye Çorbası Tarifi

Posted by
Posted on
Domatesli ve Tavuk Sulu Şehriye Çorbası Tarifi

Domatesli ve Tavuk Sulu Şehriye Çorbası Tarifi

Domatesli ve Tavuk Sulu Şehriye Çorbası Malzemeleri

  • 5 su bardağı rendelenmiş kırmızı domates
  • 5 su bardağı haşlanmış tavuk suyu
  • 5 su bardağı su
  • 5 yemek kaşığı şehriye
  • 5 tatlı kaşığı biber salçası
  • 5 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 çay kaşığı kuru nane
  • Tuz
  • ½ Çay kaşığı karabiber

Domatesli ve Tavuk Sulu Şehriye Çorbası Hazırlanışı

Domatesli ve tavuk sulu şehriye çorbası herkesin tercih edebileceği ve severek yiyebileceği çorbalarımızdan biridir. Herkesin bildiği üzere tavuk suyunun içinde olduğu her yemek bir lezzet abidesidir. Doğal tavuk suyunun lezzeti bugün hiçbir hazır maddede bulunmamaktadır. Domatesin ve tavuk suyunun bir araya gelerek meydana getirdiği bu tat şöleni ile akşam yemeklerinizde sofranıza renk katabileceksiniz. Eğer misafir ağırlayacaksanız ve çok ağır bir çorba sunmak istemiyorsanız yapımı oldukça kolay olan bu çorbayı deneyebilirsiniz.

x

Domatesli ve tavuk sulu şehriye çorbası tarifi için ilk adımınız birkaç parça tavuğu tercihen düdüklü tencerenin içinde haşlayarak suyunu elde etmektir. Eğer elde edeceğiniz tavuk suyu köy tavuğundan olacaksa çorbanıza daha fazla lezzet katma şansı yakalayabilirsiniz. Tavuğunuzu haşlarken üzerinde kalan tabakayı çorba kaşığı yardımıyla çekebilirsiniz. Daha sonra 6-7 adet kırmızı domatesi suyun altında iyice yıkayarak rendelemeye başlayın. Rendelediğiniz domateslerin kabuğunu çıkarmadan da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.  Ocağınızın altını yakarak derin bir tencerenin içine bir buçuk yemek kaşığı tereyağını ve bir yemek kaşığı sıvıyağını ekleyerek kızmasını bekleyin. Kızan yağa bir buçuk tatlı kaşığı biber salçasını ve bir şeker kaşığı naneyi ekleyerek kısık ateşte kavurmaya başlayın. Kavurduğunuz malzemelerin içerisine bir şeker kaşığının yarısı kadar karabiber ve rendelediğiniz domatesleri ilave ederek suyunu çekinceye dek karıştırmaya devam edin. Haşladığınız tavuk suyundan iki bardak kadar çıkararak tencereye boşaltın ve üzerine 5 su bardağı kadar sıcak suyu ilave edin. Kaynamaya noktasına gelen çorbanıza dört buçuk yemek kaşığı şehriye ve göz kararı tuz ekleyerek kırk dakika kadar kısık ateşte pişirin. Lezzetli ve bol vitaminli domatesli ve tavuk sulu şehriye çorbası için şimdiden afiyet olsun.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*