Çilekli Alman Pastası

Posted by
Posted on
Çilekli Alman Pastası

Çilekli Alman Pastası tarifi ve malzemelerini sizler ile paylaşmaktayız. Adeta görsel şölen olan alman pastası tarifini kolaylıkla yaparak misafirlerinize en lezzetli şekilde sunabilirsiniz. En lezzetli pasta tarifleri için suskunperi.com adlı web siteyi tercih ediniz.

Malzemeler:

4 su bardağı un
150 gr tereyağı
2 yumurta
1 çay bardağı toz şeker
1 su bardağı süt
2 çorba kaşığı toz şanti
yarım paket yaş maya
su

Krema için gerekli malzemeler:
2,5 su bardağı süt
2 çorba kaşığı un
1 çorba kaşığı nişasta
1 çay bardağı toz şeker
2 çorba kaşığı labne
1 paket vanilya

Süsleme için

çilek
pudra şekeri

 

Hazırlanışı:

İlk olarak yaş mayamızı kabımızın içine koyuyoruz. Ardından ılık sütü ekleyerek mayanın süt içinde çözünmesini sağlıyoruz. Sonrasında ise unumuzu, toz şekeri ve toz halinde bulunan krem şantiyi de kabımıza ilave ediyoruz.

x

Karışımımıza yumurtalarımızı kırıp oda sıcaklığında olan tereyağımızı da ilave ederek tüm malzemelerimizi bir biri ile iyice karıştırarak hamurumuzu bir güzel yoğuruyoruz. Hamurumuzu iyice yoğuruyoruz. Hamurumuz ele yapışmayan toparlanmış bir kıvamda olmalıdır.

Hazırlamış olduğumuz hamurumuzdan yaklaşık elma büyüklüğünde hamur parçaları kopararak yuvarlıyoruz. Yağlı kağıt sermiş olduğumuz fırın tepsimizin içine diziyoruz. Hamurlarımızın üzerine bastırarak hafif yassılıyoruz. Tepsimizin üzerine streç film çekerek mayalanması için bekletiyoruz.

Önceden ısıtmış olduğumuz 180 sıcaklıkta ki fırınımızda pişiriyoruz. Krema için gerekli olan malzemelerimizden nişasta, toz şeker, vanilya, unu kabımızın içine koyuyoruz. Ardından sütümüzü de ilave edip homojen bir karışım elde edene denk karıştırıp ardından tenceremize döküyoruz. Kremamız kıvamını almaya başladığında tenceremizin altını kapatıyoruz. Labneyi kremamızın içine ilave ederek hızlıca çırpıp kremamızı soğuması için bekletiyoruz. Pişmiş olan hamurumuzu soğuduğunda sandviç yapar gibi ortadan kesiyoruz. Ardından içine kremamızı sıkarak dilimlemiş olduğumuz çilekleri yerleştirip üstüne pudra şekeri serperek servise sunuyoruz.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*