Çikolatalı Çiçek Poğaça

Posted by
Posted on
Çikolatalı Çiçek Poğaça

Oldukça lezzetli ve 5 çayımıza harika bir sunum olarak yer edinecek olan poğaça tarifi ve malzemelerini sizler ile paylaştık. En güzel kek ve pasta tarifleri için en güzel poğaça tarifleri için suskunperi.com adlı web sitemizi ziyaret edin.

Malzemeler:

Hamur için:

  • 2 su bardağı kaynatılıp soğutulmuş süt
  • 2 yumurta
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 1 instant maya
  • Aldığı kadar un

İçine sürmek için;

  • Kahvaltılık çikolata

Hazırlanışı:

Son derece basit ve fazla malzeme gerektirmeyen çikolatalı çiçek poğaça tarifi ve malzemelerini sizlere sunmaktayız. Son derece lezzetli ve görsel olarak da güzel bir tat elde etmiş olacaksınız.
Tarifimizi yapmaya ilk olarak mayamızı kabımızın içine koyarak başlayalım. Mayamızın kabarması için üzerine toz şekerimizden serperek ılık sütü boşaltalım. Yalnız böyle bir kaç dakika beklemeliyiz. Sonrasında mayamızın göz göz kabardığını göreceğiz.

x

Bir kaç dakika sonra malzemelerimizin içine yumurtamızı, tuzumuzu ve unumuzu ilave edelim. Malzemelerimizi iyice birbiri ile karıştırarak yumuşak bir hamur elde edelim ama çok yumuşak olmamalı kulak memesi yumuşaklığına olabilir.

Hamurumuz kendini toparladığında üzerine streç kağıdı çekerek hamurumuzu ortalama yarım saat 40 dakika kadar bekletelim. Eğer hava sıcaksa ve mayanızda kaliteli ise belki o kadar beklemenize bile gerek kalmayacaktır.
Mayalanan hamurumuzdan bezeler kopararak içerisini açıp çikolatamızı sürelim ve hamurumuzu kapatalım. Tüm hamurlarımızı kalıbımızın içine sıra ile dizelim. Yaklaşık 10-15 dakika kadar da hamurumuzu bu şekilde bırakalım ve mayalandıralım. Hamurlarımızın üzerine yumurta sürerek 180 derece ısınmış olan fırınımıza sürelim. Poğaçalarımızın üzeri ve altı kızardığı zaman çıkararak servise sunabiliriz. Afiyet olsun.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*