Borlsh Çorbası

Posted by
Posted on
Borlsh Çorbası

Genellikle et ve et suyu ile yapılan bu çorbanın etsiz türü de vardır. Değişmeyen bir şey varsao da pancardır, Sibirya’da evkadınlan bu geleneksel çorbayı pişirdiklerinde et ya da sebze parçalarını İnce bir ipe dizerek, kolye gibi “izba”sının (kerpiçten yapılmış köy evi) dışına asarak don- dururlardı. Bugün aynı işi buzdolabı görmekte. Bu çorba Rusya’da genellikle “pirozhky” adlı bir tür poğaça İle yenir ve bir yemek yerine geçerdi.

Malzeme:

2 baş soğan (doğranmış)

2 havuç (büyük, doğranmış)

1 küçük kereviz ya da saplan (doğranmış)

125 gr. lahana (ince doğranmış)

500 gr. pancar (pişmiş)

x

2 Ç.K. tereyağı ya da sıvıyağ

250 gr. domates (doğranmış)

1 litre su ya da sebze suyu

150-200 gr. taze krema ya da süzme yoğurt

şeker

1 demet dereotu ya da maydanoz

Yağ tencerede eriyince soğan, havuç, lahana, kereviz katılır, kısık ateşte tahta kaşıkla kanştırılarak yaklaşık 10 dakika pişirilir. Su ya da sebze suyu, domates eklenir, tencerenin kapağı kapatılır, 20 dakika ya da sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişmiş ve doğranmış pancar, tuz, şeker eklenir. Tencere fokurdayınca karışım 3-4 dakika daha pişirilir.Daha özlü bir çorba istendiğinde çorbanın yansı blenderden geçirilir, öteki yansı İle servis çanağına boşaltılır, maydanoz ya da dereotu serpilir. Krema ya da süzme yoğurt ayrı bir çanağın içinde çorba ile sofraya getirilir.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*