Beşamelli Ispanaklı Börek

Posted by
Posted on
Beşamelli Ispanaklı Börek

Beşamelli Ispanaklı Börek tarifi ve malzemelerini sizler ile paylaşmaktayız. En güzel börek tarifleri için suskunperi.com adlı web sitemizi ziyaret ediniz.

Malzemeler:

3 adet yufka

1 bağ ıspanak

12 dilim peynir (tercihen kaşar)

Galeta unu

Beşamel için;

1 su bardağı süt

2 kaşık un

150 gr margarin

İç harcı için;

1 su bardağı sıvı yağ

1 su bardağı yoğurt

3 yumurta

Yapılışı:

Öncelikle ıspanakları ince ince kıyınız. Daha sonra dilediğiniz baharatlarla kavurunuz. Soğuması için bir kenarda bekletiniz. Beşamel sosu yaparken ise un ile yağın çok iyi bir şekilde kavrulması gerekmektedir. Kavurma işleminin ardından sütü ekleyerek koyu bir kıvam elde edinceye kadar karıştırmaya devam ediniz.  Piştikten sonra kenara alıp soğurtunuz.

x

İç harcı malzemelerini karıştırınız. Birinci kat yufkayı serdikten sonra harçtan bir veya iki kepçe koyup eşit miktarda yayınız. Aynı işlemi 2. Kat ve 3. Kat yufka içinde tekrar ediniz. Yufkaları önce dörde daha sonra on iki parçaya bölünüz. Bu şekilde daha eşit parçalar elde etmiş olacaksınız. Pişirdiğiniz beşamel sosunu bir tatlı kaşığı yardımıyla kestiğiniz parçaların geniş kısmına gelecek şekilde dağıtınız.

Ardından kavurduğunuz ıspanakları eğer sulu bir şekilde kaldıysa sulu kısmını değil susuz kısmından yine kaşık yardımıyla alarak kesilen parçaların üstlerine koyunuz. Tercihe bağlı olarak seçeceğiniz peynirleri de dilimlerin üstüne koyarak fazla sıkmadan gevşek bir şekilde kenarlarından katlayarak yuvarlayınız. Kalan harca batırdığınız börekleri galeta ununa beleyerek 200 derecede önceden ısıtılmış fırında 40 dakika pişiriniz.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*