Balık Çorbası Tarifi

Posted by
Posted on
Balık Çorbası Tarifi

Balık Çorbası Tarifi

Balık Çorbası Malzemeleri

  • 2 dilim somon
  • 2 adet havuç
  • 2 adet patates
  • 5 tatlı kaşığı tereyağı
  • 5 yemek kaşığı pirinç
  • ½ yemek kaşığı un
  • 5 tatlı kaşığı tereyağı
  • 1 adet limon
  • Yarım demek maydanoz
  • Tuz

Balık Çorbası Hazırlanışı

Balık yaz kış tüketilen ve sofralardan eksik edilmemesi gereken besleyici ve lezzetli besinlerden biridir. Balıkla yapılmış her yemeğin farklı farklı lezzetleri vardır. Balık çorbası bu lezzetler arasına girer ve çok farklı şekillerde önünüze sunulabilir. Balık çorbası tarifi verilirken bu malzemeler evimizde yoktur düşüncesine kapılmayın. Çünkü herkesin elinin altında bulunabilecek bu malzemeleri bir araya getirerek damaklarınızı ödüllendirebilirsiniz. Burada önemli olan malzemelerin doğru bir şekilde kullanılması ve güzel servis edilmesidir.

x

            Balık çorbası tarifi için ihtiyacınız olan malzemelerin başında somon gelir. Satın aldığınız ya da evinizde bulunan iki dilim somonu ufak bir tencerenin içine koyarak yumuşayana kadar pişirin. İki adet havucu iyice yıkayarak kabuklarını soymaya başlayın ve rendeleyin. Derin ve geniş bir tencerenin içerisine bir buçuk tatlı kaşığı tereyağını ve rendelemiş olduğunuz havuçları ekleyerek kavurmaya başlayın. Daha sonra iki adet iyice yıkanmış, kabukları soyulmuş ve rendelenmiş patatesi havuç ve tereyağının üzerine ekleyerek kavurmaya devam edin. Tencerede kaynamakta olan somonun yumuşaklığını ve pişme derecesini kontrol ederek altını söndürün ve somon suyunu göz kararı olarak kavurmakta olduğunuz patates, havuç ve tereyağının üzerine ekleyin. Altını kısarak karıştırmaya devam edin. Bir yandan da somon balığının etini bıçak yardımıyla ufak parçalar haline getirerek bir kenarda bekletin.  Son aşama olarak bir buçuk yemek kaşığı pirinci suyun altında yıkayarak tencereye ufak parçalar haline getirdiğiniz somonlarla birlikte ilave edin. Hazırladığınız çorbayı kısık ateşte kaynamaya bırakın. Diğer yandan da herhangi bir tavanın içine tereyağı ve unu ilave ederek pembeleşene kadar kavurun ve çorbanızın içine ilave edin. Kaynamış olan çorbanızı karıştırıcı yardımıyla özleştirin. Altını kapatarak bir tabağa servis edin ve üzerine maydanoz ve limon suyu ekleyerek servis edin.  Balık çorbası artık hazır, afiyet olsun.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*