Baklava Hamurundan Kurabiye Tarifi

Posted by
Posted on
Baklava Hamurundan Kurabiye Tarifi

Baklava yufkası ile ilgili bir çok tarif bulunmakta lakin biz şerbetli tatlılar kategorisinden değil sadece ve sadece kurabiye tarifleri arasında yer alan Baklava Hamurundan Kurabiye Tarifi ve malzemelerini sizler ile paylaşmaktayız.

Malzemeler:

  • 12 adet baklavalık yufka
  • 1 küçük kase sıvı yağ

İç harcı için;

  • 4 adet elma
  • 1 kaşığı toz tarçın
  • 4 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 bardak iri çekilmiş ceviz içi

Üzeri için;

  • Pudra şekeri

Hazırlanışı:
İlk olarak elmalarımızı soyarak rendeliyoruz. Sonrasında ise tıpkı elmalı tatımızda yaptığımız gibi elmalarımızın suyunu çekip salmasını bekliyoruz. Elmalarımız suyunu salıp çektiği vakit şekerimizi ilave ediyoruz. Sonrasında iri iri çekmiş olduğumuz cevizlerimizi de tavamızın içine ekliyoruz.

x

Bir kaç dakika daha kavurarak altını kapatmaya yakın tarçınını ilave edip bir kaç kez daha karıştırıp altını kapatıyoruz. İç harcımız hazır.
Baklava yufkalarımızı 3’er 3’er olacak şekilde üst üste getirerek diziyoruz. Sonrasında ise dizmiş olduğumuz yufkalarımızın arasına sıvı yağımız ile yağlayarak iç harcımızdan koyuyoruz. Bu şekilde yufkalarımızı sarıyoruz.

Bıçağımızı çok fazla bastırmadan yaklaşık 3 parmak kalınlığında rulolarımızdan kesiyoruz. Her yufka için aynı işlemi sırası le uygulayıp kurabiyelerimizi hazırlayarak içerisine yağlı kağıt sermiş olduğumuz fırın tepsimizin içine yerleştiriyoruz. Kurabiyelerimizin üstüne sıvı yağ sürerek üzerileri kızarana denk pişirme işlemini sürdürüp ardından pişen kurabiyelerimizi çıkarıp soğumasını bekliyoruz.

210 derece sıcaklıkta pişirmiş olduğumuz kurabiyelerimizin ilk sıcağı çıktığında pudra şekeri dökerek servise sunuyoruz. Afiyet olsun.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*