Ayva Reçeli Yapılışı

Posted by
Posted on
Ayva Reçeli Yapılışı

Ayva Reçeli Malzemesi

1250 gr. ayva,

1,5 kg. şeker,

6 bardak su,

2 yemek kaşığı limon suyu.

Ayva Reçeli Yapılışı

Ayvaların kabukları soyulup, çekirdekleri temizlenir ve birer santim enliğinde parçalara kesilir. Kaynamakta olan tenceredeki 6 bardak suya atılarak yumuşak bir hale gelinceye kadar pişirilir.

Ayvalar yumuşayınca, şekeri de tencereye konulur. Karıştırarak eritilir ve koyulaşıncaya kadar pişirilir. Reçellerin kıvamını bulduğu şu şekilde anlaşılır: Kaşıkla şuruptan biraz alınır ve tabağa damlatılır. Son damla toplu durursa reçel olmuş demektir.

Reçelin olduğu anlaşılınca, içine limon suyu ilâve edilir. Bir taşım daha kaynattıktan sonra, ocaktan tencere indirilir. Soğuduktan sonra kavanozlara boşaltılır.

1250 gr. ayva,

x

1,5 kg. toz şeker,

5 bardak su,

2 yemek kaşığı limon suyu

Yapılışı:

Ayvaların kabuklan soyulur ve çekirdekleri temizlenerek rendeden geçirilir. Tencerede kaynamakta olan 5 bardak suyun içine atılarak 5 dakika haşlanır. Sonra içine toz şeker konulur ve eritilir. Orta kuvvetteki ateşte kaynatılarak kıvamına getirilir. Reçel kıvamına gelince limon suyu ilâve edilir ve bir taşım daha kaynattıktan sonra tencere ocaktan indirilerek soğumaya bırakılır.

ayva-receli
Ayva Reçeli Yapılışı

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*