Analı Kızlı Çorba Tarifi

Posted by
Posted on
Analı Kızlı Çorba Tarifi

Analı Kızlı Çorba Tarifi

Analı Kızlı Çorba Tarifi Malzemeleri

 • 300 gram kıyma
 • 250 gram kuzu eti
 • 550 gram çiğ köfteye uygun olarak hazırlanmış kıyma
 • 5 su bardağı köftelik ince bulgur
 • 2 su bardağı haşlanmış nohut
 • ½ su bardağı ceviz içi
 • 5 yemek kaşığı domates salçası
 • 2 adet soğan
 • 2 tatlı kaşığı kuru nane
 • ½ çay kaşığı karabiber
 • Tuz

Analı Kızlı Çorbanın Hazırlanışı

Analı kızlı çorba özellikle kış aylarında Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesidir. Yapımı her ne kadar zahmetli olsa da uğraştığınıza değecek olan bu eşsiz lezzetle, verdiğiniz davetlerde sofralarınızı şenlendirebilirsiniz.  Bu çorbanın en ince püf noktası dış malzemesinde hazırlayacağınız köftenin lezzeti ve karabiberin miktarıdır. Peki, bu kadar malzeme bir araya gelip bu lezzeti nasıl meydana getiriyor?

x

              Analı kızlı çorba tarifi yapacağınız zaman daha önceden hazırlamanız gereken malzemelerden bir tanesi nohuttur. Nohudu bir gün önceden suda bekletmelisiniz. Haşlandığınız nohutları doğrayıp hazırladığınız kuzu etiyle birlikte kavurmaya başlayın. Küp küp doğradığınız bir adet soğanı üzerine ekleyerek domates salçasıyla birlikte birkaç dakika boyunca karıştırmaya devam edin. Bu karışımın üzerine göz kararı su ve tuz ekleyerek kısık ateşte özleşmesini bekleyin. Köftenin içi için kavurmanız gereken kıymaları da derin bir tavaya koyarak doğradığınız soğanlarla birlikte kavurmaya başlayın.  Kavurmaya başladığınız kıyma ve soğanın üzerine ceviz, tuz ve karabiber ekleyerek soğumaya bırakın. Bu hususta cevizden tat almak istiyorsanız cevizleri küçük parçalar halinde değil iri parçalar halinde bırakmalınız. Analı kızlı çorbanın en çok özen gösterilmesi gereken kısmı içine eklenecek olan köftelerdir. Çiğ köfteye göre hazırlanmış kıymayı ve ince bulguru derin bir kabın içinde üzerine su ekleyerek yoğurun. Üzerine tuz ve karabiber ekleyerek ceviz büyüklüğünde köfteler elde edin. Bu köfteleri kaynar suyun içine atarak pişmesini bekleyin.  Haşlanan köftelerinizi kısık ateşte özleştirdiğiniz salçalı ve etli suyun içine ekleyerek limon suyuyla tatlandırın. Ayrı bir tavada tereyağı ve naneyi kavurarak çorbanızın üzerine gezdirin. Çorbanızı sıcakken tabaklara servis ederseniz lezzetinin farkına daha çok varabilirsiniz. Afiyet olsun.

 

 

 

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*