Adana Sıkması

Posted by
Posted on
Adana Sıkması

Görsel olarak dürümü andıran Adana yöresine ait olan Adana Sıkması tarifi ve malzemelerini sizler ile paylaşmaktayız. Tarifimizde yer alan malzemelerin tümü peynir, domates ve fazla masraf gerektiren malzemeler olmadığı için hemen hemen herkes evinde bu tarifi uygulayabilir.

Gündelik olarak yemek problemi yaşadığınızda pratik ve lezzetli bir tarif arıyorsanız Adana Sıkması tarifimiz tam sizlere göre!

Malzemeler:

lavaş
beyaz peynir
lor peyniri
kaşar peyniri
2 soğan
1 tutam maydanoz
5 taze soğan
kiraz domates

Hazırlanışı:
İlk olarak kabımızın içine kaşar peynirimizi rendeliyoruz. Sonrasında ise beyaz peynir ile lor peynirimizi ufalayıp farklı bir kabın içine boşaltıyoruz. Soğanlarımızı piyazlık olacak şekilde doğrayarak tavamızın içerisine ekliyoruz. Ardından üzerine bir miktar yağ gezdirerek güzelce kavuruyoruz.

x

Kavurmuş olduğumuz soğanlarımızı ilk sıcaklıkları çıktığında beyaz peynirimizin bulunduğu kabın içine ilave ediyoruz. Rendelemiş olduğumuz kaşar peynirimizi ve ince ince kıyılmış olan maydanoz ve taze soğanımızı da karışıma ekleyip iyice birbirleri ile karışmasını sağlıyoruz. Çok kalın olmaması için lavaşımızı ortadan ikiye bölüyoruz. Yarım yarım olan lavaşlarımızın içine hazırlamış olduğumuz harcımızı koyarak dürüm şeklinde sarıp servis tabağımızın içine diziyoruz.Dilersek içerisine domateste dilimleyip koyabiliriz veya yanında servis edebiliriz.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*