Acı badem Kurabiyesi Yapılışı

Posted by
Posted on
Acı badem Kurabiyesi Yapılışı

Acı badem Kurabiyesi Malzemesi

250 gr. pudra şekeri,

150 gr. badem içi,

3 yumurta,

10 tane badem içi

Acı badem Kurabiyesi Yapılışı

Bir tencereye badem içlerini koyunuz. Üzerlerini örtecek kadar su katıp, bir taşım kaynatınız. Sonra kabukları soyularak ince dişli bir kıyma makinesinde üç defa arka arkaya öğütünüz. Pudra şekeriyle öğütülen badem içlerini iyice karıştırınız. Küçük bir tencereye karışımı koyduktan sonra, yumurtaların aklarını ekleyiniz ve bulamaç hâle gelinceye kadar çarpınız.

x

Tencereyi ortadan biraz daha kuvvetli bir ateş üzerine oturtup dibi kazınırcasına karıştırarak bulamaç ısıtınız. Bulamaç kıvamını bulduktan sonra taşa döküp yayınız. Soğuduktan sonra geniş ağızlı bir sıkma torbasına koyup 23 cm. çapında yuvarlaklar hâlinde içi yağlı kağıtla kaplı fınn tepsisine sıkınız. Her yuvarlağın üzerine bademler koyup tepsiyi orta ısılı fırına sürünüz. Fırının kapağını kapattıktan sonra ısıyı yarıya indiriniz ve ilk 20 dakika kapağı hiç açmadan 40 dakika kadar pişiriniz ve soğuduktan sonra servis yapınız.

acibadem-kurabiyesi

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*