Fırında Alabalık Tarifi

Posted by
Posted on
Fırında Alabalık Tarifi

Lezzeti neredeyse şifa kaynağı olan Alabalık ile mükemmel bir yemek tarifi sunmaktayız. En lezzetli yemek tarifleri için suskunperi.com adlı web sitemizi ziyaret edelim. Fırında Alabalık Tarifi ve malzemeleri sizlerle…

Malzemeler:

2 tane alabalık
Defne yaprağı (dilimlere göre)
2 diş sarımsak
1 adet limon
zeytinyağı
tuz
1 çay kaşığı karabiber

Salata ve süsleme malzemeleri
3 adet çeri domates
3 yaprak roka
Soya filizi
1 adet kırmızı soğan
Göbek marul

Balık yanı ikramı:

2 adet büyük boy patates
zeytinyağı
tuz
karabiber

Hazırlanışı:

İlk olarak alabalıklarımızı ayıklayıp temizlemek ile işe başlayalım. Bu konuda tecrübeniz yok ise veya balıklar ile çok uğraşmak istemiyorsanız o zaman balıklarınızı aldığınız yerde balıklarınızın teizlenmesi ve ayıklanması için ricada bulunmalısınız.

x

Fırın tepsimizin içini yağlayalım. İyice yıkayıp suyunu süzmesi için beklettiğimiz balıklarımızı fırın tepsimizin içine dizelim.Her bir balık parçasının üzerine halka şeklinde dilimlemiş olduğumuz limonları ve birer adet defne yaprağımızı koyalım. Bu esnada fırınımızı ısınması için 180 derece sıcaklığa ayarlamalıyız.

Kasemizin içine sarımsaklarımızı ince ince olacak şekilde doğrayalım. Doğramış olduğumuz sarımsakların üzerine tuz ve karabiber atıp zeytinyağını da gezdirerek karıştıralım. Hazırlamış olduğumuz sosumuzu balıklarımızın üzerine dökelim. Balıklarımızı fırına sürüyoruz.

Patateslerimizi soyarak, tuz ilave edip elma dilimi şeklinde kızartalım. Kızartmış olduğumuz patateslerimizi çıkararak üzerine biberimizi atıp bekletiyoruz.Balığımızın yanında afiyetle yememiz için rokamızı elimizle bir kaç kez kopartıp tabağımıza koyalım. Çeri domateslerimizi dilimleyip soğanlarımızı ise piyazlık olarak doğruyoruz. İnce ince doğranmış marul yapraklarımızı da dizerek alabalıklarımızı ve patateslerimizi de görsel olarak güzel duracak şekilde yerleştirelim. Afiyet olsun.

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*