SÜTLAÇ NASIL YAPILIR ?

MALZEMESİ:

8 bardak süt, 1 bardaktan çeyrek fazla toz şeker, 1 kahve fincanı kırık pirinç, çeyrek kahve fincanı nişasta, 2 bardaktan çeyrek fazla su, 1 kahve kaşığı tuz

YAPILIŞI:
Pirincin taş ve darılanm temizledikten sonra bir kahve fincanına doldurulur. Bu pirinç yıkandıktan sonra iyice süzülür ve birbuçuk bardak suyla birlikte bir tencereye konulup orta ateşe oturtulur. Suyunu çekip de iyice yumuşak bir hal alıncaya kadar haşlanır. Pirinç haşlanınca 8 bardak kaynar sütün içine boşaltılarak sütlaç kaynamaya bırakılır.

Diğer taraftan bir kaba çeyrek kahve fincanı pirinç unuyla çeyrek kahve fincanı nişasta konulup karıştırılır. Sonra bu karışım tahta bir kaşıkla çabuk çabuk karıştırırken 1 bardaktan çeyrek eksik suyu ince ince akıtıp bulamaç hâline getirilir. Sonra bu sulu bulamaç kaynamakta olan sütlü pirincin içine ince ince akıtırken sütlaç çabuk çabuk karıştırılır.

Karışım on dakika kadar pişirdikten sonra toz şeker içine atılır, karıştırıp düğün çorbası kıvamına gelinceye kadar pişirdikten sonra tencere ateşten alınarak kâse veya tabaklara boşaltıp bir kenarda sütlaç soğumaya bırakılır.
Sütlaçlar iyice soğuduktan sonra sade olarak veya üzerlerine tarçın serpilerek servis yapılır.

sutlac nasil yapilir SÜTLAÇ NASIL YAPILIR ?

BUNLARADA BAKMALISINIZ

Baklava Yapılışı
Malzemeler: 1 çay bard...
Tatlı Tarifi
Tatlı Tarifi Malzemeler :...
Şöbiyet Yapılışı
67 santim kutrunda açılmı...
Meyveli Krem Puding
GEREKLİ MALZEMELER 4 s...

Benzer yazılar

Lütfen Yorum Yapın...

«
»