Baklava hamuru nasıl açılır ?

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  editor tarafından 3 yıl 2 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #14033

  editor
  Yönetici

  Oklavanın kenarlanna doğru kuvvetlice bastırarak, oklavayı silindir yuvarlağı gibi ileri geri hareket ettirip, hamuru mermerin üzerine seriniz. Hafif nişasta serperek, hamurları teker teker oklavaya sarınız. Oklavanın iki kenarından çok kuvvetli olarak tutup, 45 defa ileri geri silindir gibi yuvarlayınız. Hamuru mermerin üstüne tekrar teker teker açıp, hepsini birden kenardan başlayarak, oklavaya sannız Hamurları oklayvaya bir kere teker teker sararak, bir kerede hepsini birden sararak ve gerektiğinde püskürtürcesine nişasta serperek, hamurlan yapıştırmadan, yırtmadan ve kurutmadan 90 santim çapmda ve sigara kağıdı kalınlığında birer yuika olarak açınız.

  Üstüste 8 den 20 yufkaya kadar açabilirisiniz. Ancak bu iş hem dikkat, hem pratiklik, hem de çabukluk ister. Fazla nişasta, rüzgar, ağır hareket hamuru kurutur ve yırtar. Alt ve üstteki hamurlan da devamlı yer değiştirmek gerekir. Bunun için hamuru oklavaya her sanşta yuvarlayıştan sonra, mermerin üzerine sermeden oklavadaki hamurlardan 3 tanesinin ucunu,1 oklavanın önüne açınız. Sonra mermerin üzerine yayınız. Bir kısmı ileride, bir kısmı geride kalan hamurlan tekrar üstüste getiriniz. Hamurlann yer değiştirmeleri çok önemlidir. Özellikle alttaki ve üsteki hamurların yırtılmasını önler. Hamurun kurumamasını sağlar.

  Yaprak hamurlan tepsi biçiminde en iyi kesmenin yolu; üst üste serilmiş yaprak hamurlannı ortalanndan ikiye kestikten sonra kesilen bir kısım yufkayı, diğerlerinin üstlerine sermeli ve üst üste istiflenmiş bu hamurlann üstlerine de içinde pişirecek olduğumuz tepsiyi oturtarak, yufkaları tam tepsi biçiminde kestikten sonra kenarlanndan kalan kısımlan da tepsiye yanyana döşemek suretiyle baklavanın ortasında bunlarla bir iki kat vücude getirmelidir.

  BAKLAVA HAMURU
  MALZEMESİ : 1 kilo ekstra un, 4 adet yumurta, 1 çorba kaşığı silme tuz, Yarım kahve fincanı rafine yağ

  YAPILIŞI:
  Unu mermerin üzerine eleyip ortasını havuz gibi açınız. Bütün malzeme ile 1 su bardağı su ilâve edip elinizle karıştırarak bir hamur yapınız. Avucunuzun içi ve ellerinizin tabanıyla bir ileri bir geri yırta yırta yoğurup, yuvarlak uzunca bir hamur yapınız. Hamuru 20 santim boyunda olduğuna göre; 20 şer santimlik iki ucunu birbirinin üzerine katlayıp, uçlarını çarpraz olarak kıvrılan yerlerin içine sokunuz.

  (îki elinizi çapraz olarak koltuk altlarına sokmanız gibi.) Üzerini nemli bir bezle kapatıp, 20 dakika dinlendiriniz. Dinlendirdiğiniz hamuru, iki avucunuzun tabanıyla devamlı uzunlamasına çok kuvvetli ve seri olarak yoğurup, tekrar aynı şekilde katlayıp, aynı şekilde bezle örterek 20 dakika dinlendiriniz. 2 defa daha aynı şekilde yoğurup katlayıp, bez kapatıp dinlendiriniz. Sonra o hamuru düzgün, ince uzun bir şişe biçimine sokarak, ikişer parmak boyunda yürüterek (mümkünse 60 şar gramlık) 20 eşit parçaya kesiniz.

  Kesik kısımları alt ve üste getirerek, hafif nişasta serpiniz. Sonra mermerden kaldırmadan, iki avucunuzun içiyle hamuru adeta okşayarak hafifçe yuvarlayıp, üzerlerine bolca nişasta serpiniz. İkişer ikişer üst üste koyup, elinizin tabanıyla bastırınız. Sonra alttakini üste çıkarıp, tekrar bastırınız.

  Hepsini bastırdıktan sonra, hamurların kenarlarındaki nişastaları fırçayla süpürüp, üzerlerine ıslatılmış, sıkılmış kalınca bir bez kapatıp, 20 dakika dinlendiriniz. Sonra merdane ile devamlı kenarlarına bastırarak, seri ve düzenli olarak yürüterek (kenarlan devamlı ince olmak şartıyla) teker teker, 20 s an tin çapında açıp, nişasta serperek, on adedini üstüste diziniz. Geri kalan hamurlan da aynı şekilde açıp, dizdikten sonra, kenarlarındaki nişastala n fırçayla süpürüp, üzerine yine ıslatılmış sıkılmış bir veya iki bez örterek 45 dakika dinlendiriniz.

  Üstüste dizilmiş hamurlardan birini alıp, önce nişasta serpiniz. Sonra avucunun içiyle kenarlanna bastırarak yassılatınız Daha sonra merdaneyle yine kenarlannı bastmp her hamuru 60 santim çapında açınız. Böylece hazırladığınız yufkalann arasına nişasta serperek, teker teker oklavaya sarınız.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.