Sibirya Mantısı

 

Pelmeny, Sibirya ravyolisi piştiğinde mantıyı andırır, her nekadar aynı değilse de. Sibirya’da pişmiş pelmeny’ler toprak çömleklerde ya da buza gömülerek muhafaza edilirdi. KIŞ yolculuğunda konaklanan yerde ısıtılıp yenirdi. Verilen pelmcny tarifi gerekirse buzlukta muhafaza edilebilir. Aynı yiyeceğe Ukrayna ‘da vareniki, Litvanya’da virtiniai, Kafkasya ‘da dyushpere, Orta Asya’da mantı denir. Harç olarak: İsteyen peynir, mantar ya da çeşitli sebze karışımı kullanabilir.

 

Hamuru:

3/4 f. un

1 yumurta (çırpılmış)

1/3 f. su, soğuk

1/2 t.k. toz şeker

1/2 t.k. tuz

Harcı:

1 yumurta sarısı

1/2 f. beyaz peynir

Ç.K. tereyağı + 1/4 f. tereyağı

 

1 ç.K. krema

çanak krema ya da süzme yoğurt

 

x

Un, tuz, şeker karıştırılır, onasına çukur açılır, yumurta, su katılır, yoğurarak düzgün bir hamur elde edilir. Hamurun üstü örtülür. Bu süre içinde harç hazırlanır: Peynir, I çorba kaşığı tereyağı, tuz, yumurta sansı, I çorba kaşığı krema çatalla ezilir. Mümkün olduğu kadar ince açılan hamur 6-7cm.çapında daire ya da kare biçiminde parçalara bölünür. Her parçaya bir miktar harç konup hamurun etrafına su sürülür, ikiye katlayarak kenarları hafif bastırılır. Büyücek bir tencerede tuzlu su fokurdayınca (sebze suyu kullanılırsa daha lezzetli olur) 6-7 pelmeny katılır. Pişince deliklikepçe ile alınıp süzdürülür, eritilmiş tereyağı ile karıştırılır. Pelmeniy’lerin tümü piştiğinde tencerede neredeyse su ya da sebze suyu kalmamalı. Krema ya da süzme yoğurtla servis yapılır.

 

Etiketler:
Categories: Hamur İşi

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*