Sebzeli Ciğer Kebabı

sebzeli ciğer kebabı

Malzemeler

350 gram kuzu ciğeri, 4 yarım kaşık un, tuz, karabiber, 1 çay kaşığı kurutulmuş adaçayı, 100 gram jambon, 1 büyük soğan, 2 kereviz yaprağı, 200 gram havuç, 200 gram taze fasülye, 250 ml sebze suyu

Hazırlanışı

x

Kuzu ciğerleri ayıklanır ve küçük parçalar halinde doğranır. Bir kaseye konup un, tuz ve karabiber serpilip karıştırılır. Ciğer parçalarının her tarafı una bulanmalıdır. Bir büyük tavada yağ kızdırılır. İnce doğranmış jambon parçaları atılıp kızartılır. Karaciğer parçalarının fazla unları silkelenip tavaya konur. Karıştırlıp kızartılır. Ciğer kızarıp piştiğinde bir kepçe ile alınır. Tavaya halka şeklinde doğranmış soğan, çubuklar halinde doğranmış havuç ve ince doğranmış kereviz eklenir. Orta ısıdaki ateşte karıştırılarak yaklaşık 20 dakika kavrulur. Daha sonra ikiye bölünmüş taze fasülye konarak 3 dakika daha kavrulur. Ciğerin bulandığı un ve sebze suyu eklenip karıştırılır ve pişmeye bırakılır. Daha sonra ateşte kısılıp ciğerler eklenir. Adaçayı serpilir. 5 dakika daha pişirilir ve sıcak servis yapılır.

Categories: Et Yemekleri

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*