Karışık Meyveli Turta Tarifi

karışık meyveli turta tarifi

Aşağıda tarifi verilen hamurla çeşitli turtalar yapılabilir. Örneğin: Muzlu, çilekli, kirazlı ve diğer meyve türleri

Hamuru için

250 gram un (elenmiş)

175 gr. tereyağı

1 yumurtanın sarısı + 1 tavuk kreması, suyla karıştırılmış

1/2 soğuk su

1 çimdik tuz

Kreması için

  • 4 yumurta sarısı
  • 4 çeyrek kaşık taze krema
  • 1/2 litre süt
  • 125 gram toz şeker
  • 50 gram un (elenmiş)
  • biraz vanilya

Meyvesi için

x

400 gr meyve; isteğe ve mevsimine göre, ayıklanmış, dilimlenmiş,
Elenen una tuz ekilir, ortasına unun etrafına fındık kadar tereyağı parçalan konup parmak uçlarıyla una yedirilir. Pütürlü bir hal alan karışıma azar azar soğuk su katarak, fazla yoğurmadan düzgün bir hamur elde edilir. Bir plastik torbaya aktarılan hamur 20 dakika buzdolabında bekletilir.
Dikdörtgen biçiminde açılan hamur fırın kalıbına yerleştirerek çatalla yer yer delinir. Kenarlardan alman parçalar şerit gibi 1 cm. eninde, 1/2 cm. kalınlığında doğranır. Bu “şerit” parçalarıyla hamurun yanları kapatılır. (Kapatmadan önce hamurun kenarları biraz suyla ıslatılır, sonra şerit parçaları yerleştirilir.) Suyla karıştırılan yumurta sarısı şerit parçaların üzerine sürülür. Bu süre içinde fırın ayarlaması (2300C – gaz 7-8) turta yaklaşık 20 dakika ya da pembeleşinceye kadar pişirilir.
Kreması: Hamur buzdolabına konduktan sonra krema hazırlanır. Süt ve şeker ısıtılır, şeker eriyince ateşten alarak un ve yumurta sarıları teker teker katılır. Karıştırarak düzgün bir hal alınca tekrar ateşe sürülür, karıştırarak koyulaştırılır. Ateşten alınıp vanilya eklenir. Krema normal ısıyı bulunca çırpılan taze krema katılır/soğuyan turtanın üstüne düzgün bir biçimde yayılır. Doğranan meyveler zarif bir biçimde turtanın üstüne yerleştirilir.

 

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*