Karaorman Pastası Tarifi

karaorman

Karaorman Almanya’da bir bölgedir. Bu pastanın şöhreti birçok ülkeye yayılmıştır. Nedeni; hafif ve lezzetli oluşudur. Yapılışı çeşitlidir, aşağıda en kolayı sunulmuştur. Önce çikolatalı bir kek yapılır, sonra garnitürü (harcı) eklenir. Verilen ölçüler 23 cm. çapında bir kalıba göredir.

Kekin yapılışı:

75 gr. az şekerli çikolata

4 Ç.K. kahve ya da su

4 yumurta

3/4 f, pudra şeker

3/4 f. un (elenmiş) (kabartma tozu içinde)

1 tatlı kaşığı vanilya

1/2 limonun kabuğu (rendelenmiş)

3 Ç.K. tereyağı, eritilip soğutulmuş

Fırınlanacak kalıbın dibine yağlı kâğıt oturtulup yağlanır, un serperek bekletilir. Çikolata, kahve ya da su, kısık ateşte eritilir. Ayrı bir kabın içinde yumurtalar pudra şekerle çırparak kabartılır, kabartma tozlu undan azar azar katarak karıştırılır, vanilya, limon rendesi, eritilmiş tereyağı eklenir. Karışım düzgün bir hal alınca bekletilen kalıba akıtılır. Fırın önceden orta ısıya (1800C – gaz 4) ayarlanıp kek yaklaşık bir saat pişirilir. Soğuyunca kalıbından çıkarılarak bekletilir. (Bu aşamada isteyen keki olduğu gibi sofraya getirebilir.)

x

Garnitürü:

250 gr. çikolata, talaş biçiminde rendelenir, buzdolabında bekletilmiş

1 kavanoz (1/2 kilo) vişne reçeli, taneleri süzülmüş

2 f. koyu krema, çırpılıp koyulaştırılmış

1/4 f. kirsh

Süzülen vişne reçelin şurubuna kirsh katılır, karıştırıp bekletilir. Vişne taneleri, bir avuç hariç, doğranıp bekletilir. Kalıptan alınan çikolatalı kek yanlamasına 2 eşit parçaya bölünür. Servis tabağına alta gelecek olan parça oturtulur, çatalla yer yer delinerek vişneli şerbetin yarısı akıtılır. Çırpılan koyu kremanın üçte biri şerbetli parçanın üstüne yayılır, doğranan vişnelerin yarısı düzgün bir biçimde yerleştirilir.
Kekin ikinci parçası vişnelerin üstüne oturtulur. Bu parça da çatalla yer yer delinerek kalan vişne şerbeti akıtılır, her iki parçaya hafif basarak kalan vişneler eklenir. Kalan krema vişnelerin üstüne ve kekin yanlarına düzgün bir biçimde yayılır. Buzdolabında bekletilen talaş biçiminde rendelenmiş çikolata pastanın her tarafına serpilir. Kalan bir avuç vişneyle süslenen pasta 1-2 saat buzdolabında bekletilip servis yapılır.

Categories: Pasta Tarifleri

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*