Elmalı Strudel Tarifi

elmalı strudel

Birçok ülkede çeşitli yöntemlerle strudel yapılırsa da kökeni Avusturya’dır.

Hamuru:
2 f. elenmiş un

2 yumurta

1/2 tatlı kaşığı tuz

3 Çay kaşığı sıvı yağ

2/3 fincan sıcak su

Hazırlanışı:

Tezgâha elenen unun ortasına çukur açılır, tuz, yumurtalar, sıvı yağ konup karıştırarak sıcak su eklenir. Hamurun yumuşaması için iyice yoğurularak en azından 100 kez tezgâha “vurulur”. Top biçimine getirilen hamurun üstüne sıcakça bir çanak kapatarak (çanak hamura değmemeli) yaklaşık bir saat bekletilir. Hamurun açılması: Tezgâha büyücek temiz bir bez yayılır. (Bezin kenarlarına kaymayacak bir biçimde ağırlık yerleştirilirse hamurun açılması kolaylaşır.) Bez hafif unlanıp ortasına hamur yerleştirilir ve merdaneyle dikdörtgen biçimine getirilir. Eller bezin altına yerleştirilip avuç içiyle ve parmakların yardımıyla hamur “çekiştirerek” inceltilir. Gereken incelik elde edilince kenarlardaki hamur fazlalığı mutfak makasıyla alınır.

x

Harcı:

1/2 f, tereyağı (eritilmiş)

1/2 f. kurutulup ufalanmış bayat ekmek

6 ekşi elma, soyulup ince doğranmış

1 fincan toz şeker

1 tatlı kaşığı toz tarçın

1 fincan kuru üzüm, çekirdeksiz

1 fincan kabaca doğranmış ceviz ya da fındık

Pudra şeker

Hamurun tüm yüzeyine eritilmiş tereyağı sürülür; yüzeyin yalnız 2/3′ ne kurutulup ufalanmış bayat ekmek serpilir. Pudra şekeri hariç, kalan harç malzemesi karıştırılıp ufalanmış ekmeğin üzerine yayılır. Hamuru yuvarlayarak harcı örtmeye gelince: Harçlı kısımdan başlayarak (bezi biraz yukarı kaldırarak) hamuru rulo biçimine getirmeli ve yağlanmış fırın kalıbına yerleştirilmeli. Yüzeyine biraz tereyağı sürülen strudel fırında (18(YC gaz 4) pişirilir. Fırından alındıktan sonra üstüne bolca pudra şeker serpilir. Sıcak ya da soğuk servis yapılır

No comments yet, be the first to leave one!

Bir Cevap Yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*